Anemija kod dece se vrlo lako leči i sprečava. Deca u uzrastu do pete godine, jedna su od nekoliko osetljivih grupa, posebno je osetljiv uzrast do druge godine života. Malokrvnost može biti uzrokovana (i na sreću tako je u najvećem broju slučajeva) smanjenim unosom gvožđa putem hrane, što se posle dužeg perioda odražava i na broj, odnosno ukupnu masu crvenih krvnih zrnaca u krvnoj plazmi.
Kako da prepoznate Anemiju kod dece
Mora te znati da bledilo lica nije znak anemije, jer su neka deca jednostavno svetlije puti. Ali ako primetite da su detetu, pored kože, blede sluzokoža i usne, to je pouzdan znak anemije. U prilog postojanju anemije govori i to da dete dosta spava, malaksalo je, umorno, loše se koncentriše na igru što je i signal da treba proveriti njegovu krvnu sliku. Kod malokrvnih osoba beleži se i snižena telesna temperatura, pa se javlja podrhtavanje tela, naročito ruku i nogu. Na malokrvnost mogu uputiti i opadanje kose ili krti i lomljivi nokti.
Gvožđe je veoma važan mineral u produkciji hemoglobna, pa se svaki nedostatak gvožđa odražava na nivo hemoglobina u krvi, tako da se gvožđe u organizam unosi pre svega putem izbalansirane ishrane.
Šta trebate dodati ishrani:
- crveno meso (govedina, jagnjetina, nemasna svinjetina, piletina);
- iznutrice (pileća, svinjska i goveđa džigerica, srca, jezici);
- orašasti plodovi i mahunarke (kikiriki, pistaći, bademi, sočiva i grašak);
- povrće (spanać, sušeni paradajz i repa);
- žitarice (heljda, zobene pahuljice, pšenične mekinje, raženi hleb);
- voće i suvo voće (smokve, suvo grožđe, suve šljive, jabuke);
- izvori askorbinske kiseline (nar, brokoli, citrusi);
- izvori vitamina B grupe (gljive, šargarepa, žitarice, lisnato povrće).
Mleko, sveži sir, sir, jogurt i hranu sa gvožđem najbolje je konzumirati u različito vreme, a ne u istom jelu. Dnevno piti najmanje 2 litre vode i smanjiti so u ishrani.
U ishrani sa anemijom i nedostatkom gvožđa nužno je izmenjivati životinjske i biljne izvore mikroelemenata, jer što je raznolikost u ishrani veća, dolazni kompleks materija je celovitiji. To je vrlo važno, jer su vitamini C, B i A, bakar i cink potrebni za apsorpciju gvožđa.
Drugi najosetljiviji period u životu jeste period puberteta, kada su anemiji podložni i dečaci i devojčice jer je ovo period ubrzanog i u svakom smislu intenzivnog rasta i razvoja ljudskog organizma.
LEČENJE ANEMIJE KOD DECE
Preduslov lečenja anemije je adekvatna dijagnoza. Najbolje je da se analize krvi za ovaj tip dijagnostike rade u jutarnjim časovima, kada je nivo gvožđa u krvi najveći. Terapija anemije je uglavnom jednostavna i bazira se kako na korekciji ishrane, tako i na unosu preparata gvožđa, koje deca lakše podnose od odraslih. Kod većine dece ovo dovodi do potpunog ozdravljenja.