Glas Javnosti

CVET KOJI ČUDA ČINI: Maslačak nije samo LEP već i LEKOVIT, a evo šta njegovi MINERALI rade našem telu

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Priroda je izvor mnogobrojnih lekovitih biljaka koje mogu poprilično da doprinesu zdravlju ljudskog organizma, pa je tako i uloga maslačka velika značajna za određena oboljenja kod ljudi.

Većina ljudi ne zna da je maslačak pun vitamina i minerala, koji mogu značajno da poboljšaju zdravlje. Maslačak nije samo lep na izgled, već i zdrav, a evo kako se i za šta koristi. 

- Koriste se koren i listovi maslačka, imaju gorak ukus, ali pomažu varenje i generalno dobro deluju na probleme sa varenjem, nadutost i slično. Sjajan je za bubrege i jetru. Ne samo što povećava metaboličke i detoksikacijske sposobnosti jetre, već i štiti bubrege - kaže naturopata dr Majkl Braun.

Čaj od maslačka može da bude dobar napitak za detoksikaciju, ali ova biljka ima i brojnih drugih dobrih svojstava. Naime, novo istraživanje je pokazalo da se u korenu maslačka nalazi više od 100 poznatih fitohemikalija.

- Neke od ovih fitohemikalija ponašaju se kao antioksidanti i antikoagulansi - kaže naturopata dr Doniz Vorden.

Ona dodaje da koren maslačka štiti i od foto-starenja izazvanih UVB zracima, a pomaže i u borbi protiv gojaznosti. Ekstrakti maslačka odavno se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini, gde se kuvani maslačak koristio za lečenje bolesti bubrega, probleme sa kožom, gorušicu, stomačne probleme, probleme sa grudima, ali i groznicu, dijareju.

Maslačak je i pun vitamina, sadrži vitamine A, C i K, koji su jako važni za jak imuni sistem, zdravlje kostiju i sprečavanje nastajanja krvnih ugrušaka. Koren maslačka može da se skuva i konzumira kao napitak, dok listovi mogu da se koriste u salatama i pripremi jela.

Doktori kažu da je maslačak među najmanje problematičnim lekovitim biljkama, ali savetuju da ga ipak ne koriste trudnice i dojilje. Takođe, ističu da ga ne treba mešati sa antibioticima jer može da smanji efikasnost tih lekova, a nije dobra kombinacija ni sa lekovima za jetru i diureticima.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR