Glas Javnosti

BUĐENJE PRE SEDAM IMA DOBAR EFEKAT PO ORGANIZAM : Stručnjaci otkrivaju šta je prednost

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Dodatne prednosti ovog pristupa mogle bi da podstaknu noćne sove da preispitaju svoje lične preferencije. Prema novoj studiji objavljenoj u "JAMA Psichiatry", koju su sproveli istraživači Univerziteta u Pitsburgu

Rano buđenje - i dalje aktivnosti tokom dana - mogu da poboljšaju mentalno stanje, zdravlje i vašu ukupnu produktivnost, posebno ukoliko ste starija osoba.

- Postoji nešto u tome kada se pokrenete rano, ostanete aktivni ceo dan i svaki dan sledite istu rutinu. To izgleda štiti starije osobe - rekao je dr Stiven Smagula, glavni autor studije i docent psihijatrije i epidemiologije na Univerzitet u Pitsburgu, i dodao: - Ono što je uzbudljivo u vezi sa ovim nalazima je da su ubeleženi obrasci aktivnosti bili dobrovoljni, što znači da bi namerne promene u svakodnevnoj rutini mogle da poboljšaju zdravlje i dobrobit svakog ko ih uvede.

Nakon što je nedelju dana proučavao 1.800 odraslih starijih od 65 godina – i pratio njihovo kretanje pomoću satova za fitnes i analizirao njihove upitnike koji se odnose na kognitivne sposobnosti – tim je otkrio da se skoro 38 odsto učesnika probudilo rano i nastavilo da se kreće.


- Mnoge starije osobe imale su čvrste obrasce - ustaju u proseku pre sedam ujutro i nastavljaju dalje, tako da ostaju aktivni oko 15 sati svakog dana. Takođe imaju tendenciju da slede isti obrazac iz dana u dan - primećuje Smagula: - I gle, ti isti odrasli su bili srećniji, manje depresivni i imali su bolju kognitivnu funkciju od drugih učesnika.

Iako je 32,6 odsto učesnika studije takođe održavalo redovnu rutinu, bili su aktivni svega 13,4 sata svakog dana - rezultat kasnijeg buđenja ili smanjene aktivnosti uveče. Istraživači su primetili da je to dovelo do toga da imaju više simptoma depresije i niže kognitivne ispite od onih koji su se probudili oko sedam ujutru - piše Telegraf


Poslednjih 29,8 odsto volontera
 nije bilo u skladu sa svojom dnevnom rutinom, što je dovelo do daljeg smanjenja mentalnog zdravlja i kognitivnog testiranja.

- Naši nalazi sugerišu da je poremećaj obrasca aktivnosti veoma čest i povezan sa zdravstvenim problemima kod starijih osoba - ističe Smagula i zaključuje: - Odnos je verovatno dvosmeran, tako da je dobra vest da mislimo da jednostavne promene - stvari koje svako može da pokuša - mogu da povrate redovne obrasce aktivnosti i da to može poboljšati zdravlje.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR