Naime, Bendelladj je i tvorac zloćudnog softvera SpyEye, junak modernog doba Hamza Bendellađ kog je američki sud osudio je na 15 godina zatvora pod optužbom vezanom za njegovu ulogu u razvoju i distribuciji virusa. Potraga za Nasmejanim hakerom, kako je postao planetarno poznat baš pod tim nadimkom, trajala je godinama. Bendelladj je poliglota, a znanje pet svetskih jezika omogućilo mu je nesmetane novčane transakcije širom planete što je istražiteljima otežavalo da ga lociraju.
27-godišnji Bendellađ priznao je krivicu za prevaru banaka, za prevaru i zloupotrebu interneta. Suočio se sa potencijalnom kaznom od 60 godina zatvora i novčanom kaznom od 24 miliona dolara.
View this post on Instagram
Bendellađev advokat, Jay L. Strongwater iz Atlante, rekao je za BBC da se njegov klijent izjasnio krivim i prihvatio je odgovornost za svoje postupke. Procenjuje se da su njegovi zločini koštali banke najmanje 100 miliona dolara. Bendellađ i Aleksander Andreevich Panin napravili su virus sa namerom da ukradu novac s bankovnih računa pojedinaca i institucija širom SAD-u.
John Horn, američki advokat, rekao je medijima da je “teško definisati ovaj slučaj na pravi način “. Bendellađ je putovao iz Malezije u Alžir kad je 2013. uhvaćen u tranzitu na Tajlandu, a kasnije izručen SAD-u. Izjava Ministarstva pravosuđa citira Horna:
“Dok ga FBI nije uništio, SpyEye je bio najopasniji softver Trojan od 2010. do 2012., koji je globalni sindikat cyber kriminalaca koristio za zarazu više od 50 miliona računara, uzrokujući blizu 1 milijarde dolara štete širom sveta.
Američke vlasti kažu da su Bendellađ i drugi korisnici SpyEye bili odgovorni za izgradnju ogromne mreže, ili “botneta”. Bendellađ je takođe optužen da je koristio prikupljene podatke za krađu novca iz banaka.
Dok se u sudskim dokumentima ne spominje kako se novac trošio, nekoliko bliskoistočnih portala tvrdi da je Bendellađ taj novac koristio za finansiranje raznih palestinskih dobrotvornih organizacija. Upravo te informacije učinile su ga herojem u očima mnogih.
Bendelladj, je na internetu koristio ime Bx1, a uhapšen je u Bankoku početkom 2013 dok je presedao iz aviona u avion, a zatim je isporučen američkim provosudnim organima gde je osuđen na zatvorsku kaznu.
Inače Interpol i FBI su ga su ga svrstali na listu deset najtraženih hakera. Pred organima redima svoju odbranu je obrazložio rečima da novac i moć nisu ništa ukoliko nisu upotrebljeni da svet načine boljim.
(Glas javnosti)
16 min