U privatnim dnevničkim zapisima matematičara, astronoma i astrologa Džona Dija (koji se kasnije okrenuo magiji) i njegovog kolege Edvarda Kelija nastalim u Engleskoj 16-og veka može se naći čudan alfabet sa još neobičnjim rečima. Keli je bio spiritistički medijum koji se sa Dijem izvršavao magijske rituale, naročito tzv. enokijanske magije. Sintaksa i gramatika su slične engleskom jeziku a slova su simboli od kojih poneki nalikuje poznatim alfabetima a poneki liče na vilinske ili na rune.
U to vreme se mislilo da onaj ko govori anđeoskim jezikom može i direktno da komunicira sa njima. Di je u dnevniku zapisao da je Bog "poslao anđele direktno do njega" kako bi komunicirao sa njima. Posle nekoliko godina od te zabeleške udružio se sa vidovnjakom Kelijem kada su u potpunosti "primili" anđeoski jezik.
Tokom godina taj jezik je postao sredstvo za vršenje magijskih rituala mada je njegova verodostojnost pod znakom pitanja. Džon Di je čak vršio rituale-eksperimente i pred kraljicom Elizabezom I. Di i Keli su tvridili da je to prvi jezik kojim je govoiro Bog-Hrist tj. onaj kojim su govorili Adam i Eva. Svojim performansima Di je čak i došao do pozicije kraljičinog savetnika.
Naziv "enokijanski" potiče od Biblijskog imena Enoh, koji je bio Metuzalemov otac i koji je "uzet na nebo" a da nije umro. Di je verovano da je Enoh bio poslednje ljudsko biće koje je znalo i koristilo anđeoski jezik. Takođe je i tvrdio da je njemu i Keliju jezik prenet "za korist čovečanstvu".
Enokijanski alfabet je, navodno, predat dvojici mistika tokom sesije predviđanja budućnosti uz pomoć kristalne kugle, zajedno da anđeoskim tekstovima.
Deo Dijevih zapisa je tokom vremena izgubljen, te se sumnja u autentičnost preostalih. Neki ljudi koji se bave magijom smatarju da je ovaj jezik zaista najstariji na svetu i da su plod inteligencije koja ne živi na Zemlji. Oni koji posmatraju ovu pojavu racionalno nalaze da je enokijanski previše sličan engleskom koji je mateernji jezik dvojice mistika te odbacuju bilo kakve misterije i smatraju da su ga oni izmislili, verovatno sa razlogom.
(Glas javnosti)