Glas Javnosti

Da li znate da su nekada svi Sloveni iz Evrope za Vidovdan dolazili na Avalu na sabor i obredne igre? (FOTO)

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Da li znate da je regent Kraljevine Jugoslavije, Aleksandar Karađorđević zabranio proslavljanje Vidovdana, najstradalnijeg praznika za Srbe?

A znate zašto?

Pa zato što su Sloveni iz Evrope dolazili za Vidovdan na AVALU na sabor, na obredne igre, da se vesele čuvanju tradicije.

To je bila, prema nekim istorijskim izvorima, priprema terena za rušenje Žrnova, da bi se zaboravilo da su Srbi bilo kakve veze sa zamkom kome se ne pamti (i skriva) starost. Česima, je državni praznik 28. Juna, proslavljaju državost već 100 godina, na taj isti dan su nekada dolazili na Avalu.  Kakve sve priče može da krije ova planina, i šta je sve pamtio Žrnov?

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Marko Vasić, dr sci.med. ??BGD (@barbatus.calvus)

Žrnov ili Žrnovan je bio srednjovekovna tvrđava smeštena na najvišem vrhu Avale. Na vrhu su još Rimljani podigli utvrđenje, a kasnije su Srbi tu sazidali tvrđavu, koju su potom Osmanlije proširile i ojačale za potrebe napada na Beograd. U gradu je prema legendi stolovao, u pesmama opevani, Porča od Avale. Ostaci utvrđenja su srušeni dinamitom 1934. godine da bi se na tom mestu sagradio mauzolej spomenik Neznanom junaku, čiji je autor bio vajar Ivan Meštrović.
Najstarije utvrđenje na mestu potonjeg grada Žrnova podigli su Rimljani da bi kontrolisali prilaz Singidunumu, ali i da bi zaštitili svoje rudnike koje su imali na obroncima Avale stotinak metara ispod samog vrha.

Na mestu nekadašnjeg rimskog utvrđenja, podigli su Srbi u srednjem veku utvrđeni grad Žrnov ili Žrnovan koji Osmanlije zauzimaju 1442. godine, ojačavši mu tada istočni i južni deo bedema. Međutim već 1444. godine bivaju primorani segedinskim mirom na obnovu srpske despotovine i vraćanje tvrđava Srbima. Među vraćenim gradovima pored Golupca, Kruševca i Novog Brda, našao se i Žrnov. Posle smrti Sibinjanin Janka i Đurđa Smederevca 1456. godine Osmanlije ponovo kreću na Srbiju i 1458. godine zauzimaju Žrnov u pokušaju da osvoje Beograd, što im ne polazi za rukom. Posle toga Hodi paša proširuje tvrđavu dodatnim bedemom i suvim šancem stvorivši od Žrnova tvrđavu za uznemiravanje Beograda koji se nalazio u mađarskim rukama. Od ove uloge tvrđave odnosno imena Havala, što znači smetnja, koji su mu Osmanlije nadenule cela planina je dobila ime Avala. Mađari su 1515. godine pokušali da zauzmu Žrnov uz pomoć artiljerije, ali se taj njihov pokušaj okončao potpunim porazom i gubitkom teške artiljerije. Sa padom Beograda 1521. godine Žrnov počinje da gubi svoj strateški značaj.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Милан Ракас/Milan Rakas?? (@rakas_milan_)


Ne zna se do kada se tačno u Žrnovu nalazila vojna posada, ali se pretpostavlja da je tvrđava napuštena u XVIII veku od kada je prepuštena zubu vremena. Dosta dobro očuvani ostaci grada su 1934. godine dignuti u vazduh da bi se na vrhu Avale podigao spomenik vojnicima poginulim u Prvom svetskom ratu. Kompleks spomenika Neznanom Junaku podignut je po nacrtima najvećeg vajara kraljevine Jugoslavije Ivana Meštrovića.

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR