Glas Javnosti

SOKRATOVA ŠKOLA RODITELJSTVA: Kako da podstaknete DETE da RAZMIŠLJA SVOJOM GLAVOM?!

Porodica
Autor: Glas javnosti

Često se može čuti da roditelji muku muče kada je vaspitanje dece u pitanju. Polazeći od čuvene misli Sokrata, Lori Grej, pravnica i advokat za dečija prava, priredila je vodič za roditelje koji se zasniva na učenju ovog poznatog grčkog filozofa.

„Ne mogu naučiti nikoga ništa. Mogu samo naterati ljude da misle“, rekao je još davno čuveni Sokrat. 

Ona u knjizi „Jednostavan vodič kroz sokratsko roditeljstvo“ ističe da decu treba podsticati da sama pronalaze odgovore na univerzalna pitanja, umesto da im namećemo svoje ideje i razmišljanja.

 Iako je bio jedan od najmudrijih ljudi u drevnoj Grčkoj, Sokrat je ostao upamćen po izjavi: „Ja znam samo jedno, a to je da ništa ne znam.“

Ovo je odličan pristup i roditeljstvu. Umesto što pokušavamo da ubedimo decu da imamo odgovore na sva pitanja, bolje je da ih motivišemo na razgovor i podstičemo da misle svojom glavom – kaže Lori Grej.

Ovo je pet osnovnih pravila sokratskog roditeljstva.

1. Postavljajte pitanja
 
Kad detetu čitate priču, važno je i da njega uključite u dijalog. Ne čitajte samo zbog sadržaja, već postavljajte otvorena pitanja i slušajte šta vam dete kaže. Na primer, pitajte ga „Šta ti se svidelo...?“ ili „Šta bi ti uradio...?“ Deca su prirodno znatiželjna i kreativna i zato roditelji moraju da ohrabruju njihovu radoznalost i želju za istraživanjem.

2. Slušajte šta vam govore

Dajte detetu vremena da odgovori na vaše pitanje. Njegov odgovor ne procenjujte kao dobar ili loš, ispravan ili pogrešan, jer deca moraju da znaju da ih vidimo i čujemo. Zajedno radite na tome da prepoznate osećanja i motive koje proživljavaju likovi iz priče koju čitate. Takav pristup osnažuje decu da prepoznaju i svoja osećanja i da počnu da žive sa više samosvesti.

3. Igrajte se rešavajući pitalice
 
Zagonetke i pitalice za decu su odličan način da kvalitetno provedete vreme zajedno i da se zabavite, ali i da ih podstaknete da misle svojom glavom. Nije bitno da li će tačno odgovoriti, već da imaju što više dobrih ideja. Mališani do pet godina obožavaju zagonetke o životinjama, dok one malo starije više zanimaju brojke.

4. Prihvatite ih onakve kakve jesu

Niko nije savršen, pa tako niste ni vi, ni vaše dete. Ne pokušavajte da ga stavite u kalup ponašanja koji vama odgovara. Kad dete napravi propust, ne reagujte burno jer ćete izgubiti bliskost s njim. Umesto toga, razgovarajte i dopustite prvo njemu da kaže šta misli i kako bi ono rešilo taj problem. Deca moraju da se osećaju sigurno i povezano sa svojim porodicama.

5. Verujte im

Ako stalno proveravate decu i ispitujete ih o svemu do najsitnijih detalja, šaljete i poruku da im ne verujete. To kod dece stvara osećaj nesigurnosti i zato je važno da uvažavate dečji izbor i mišljenje. Poštujte njihovu privatnost, a ako želite povremeno da im proveravate mobilni telefon, obavestite ih o tome i ustanovite to kao pravilo. Poverenjem u sebe kao u dobrog roditelja i u dete, koje kao i svi mi želi da bude prihvaćeno, izgradićet lep i blizak odnos.

(Glas javnosti/Blicžena)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR