Za vernike ovaj post je najduži i trake čak 48 dana. Ujedno on je i najzahtevniji jer se bazira na vodi, a samo subotom i nedeljom je dozvoljen post na ulju. Samo tokom ta dva dana dozvoljena je konzumacija ribe i to na praznike Blagovesti, 7.aprila i Cveti 25. aprila.
Post se ne može porediti sa dijetom, on ima mnogo dublju osnovu, vezu sa religijom. On osim uzdržavanja od masne hrane i pića, ima potpuno drugačije i mnogo važnije duhovne vrednosti. Postom se "čiste" duša i telo.
Sa religiozne strane posmatrano, vernicima čije je zdravstveno stanje dobro, ovih 48 dana neće predstavljati izazov za zdravlje, ali s obzirom da se nalazimo u doba velike epidemije izazvane virusom Kovid-19, važno je imati unapred pripremljen plan i režim ishrane, kako organizam ne bi kolabirao a imunitet ostao snažan. Unosite sveže voće, povrće, pripremajte kuvanu ili pečenu hranu, uzimajte dosta tečnosti i ono najvažnije - ne preskačite obroke, savetuju stručnjaci.
Ukoliko ste dobrog zdravstvenog stanja, 48 dana posta vam neće predstavljati rizik po zdravlje. To je u doba velike epidemije izazvane virusom Kovid-19 veoma značajno. Priprema detaljnog plana i rezima ishrane igra presudnu ulogu u očuvanju imunog sistema. Najvažnije je da u organizam unosite sveže voće, povrće, pripremajte kuvanu ili pečenu hranu, uzimajte dosta tečnosti i ono najvažnije - ne preskačite obroke, savetuju stručnjaci.
Prateći verski kalendar, iza nas je sedmica "belog mrsa" koja obuhvata konzumiranje mleka, mlečnih proizvoda, jaja, ali ne i mesa, što je ujedno i blaga uvertira za dugačak post, jer nagli prelazak sa mrsnog na posni režim ishrane sam po sebi je šok za organizam.
Nutricionisti na početku svakog posta upozoravaju vernike da je za svaku promenu potrebna adekvatna priprema. Post je idealno vreme da očistite organizam od nakupljene masnoće i svakako ćete imati vešestruku korist, ipak potrebno je postepeno uvesti organizam u stanje posta. Riba je dobra jer sadrži omega 3 kiseline, proteine i minerale, ali ako se pridržavate kalendara onda se konzumira u svega dva dana, zato se treba okrenuti voću, povrću i redovnim obrocima i međuobrocima. U danima posta se preporučuje i konzmacija graška, jer je dobar za gvožđe. Jutro biste trebali da započnete voćem, tokom dana uzimaje što više povrća, pravite kombinacije koje su hranljive i zdrave. I pravilo koje važi za sve dane, bilo da ste u postu ili ne, naravno što više tečnosti bar dve litre dnevno - preporuke su nutricionista i lekara.
Šta je još to što se može naći na vašem tanjiru tokom posta? Krompir, grašak, pasulj, cvekla, beli luk, limun, med… Ove namirnice su vrlo bogate su hranljivim vrednostima, dok je konzumacija belog luka poželjna zbog imunog sistema koji ne sme da zakaže.
Posna hrana je zdrava, ali je potrebno koristiti je na pravilan način. Post nije izgladnjivanje organizma, potrebno je jesti češće, a manje količine hrane. Ako postite da biste "doterali liniju" onda to ne mora biti u vreme verskog posta. Za sve ljude koji imaju zdravstve probleme tu su duhovnici, koji mogu da im daju savete i dozvole za post prilagođen njihovoj bolesti.
Iako je zdrav, post se ne preporučuje trudnicama i ljudima sa teškom anemijom i izuzetno lošim zdravstvenim stanjem, kao i deci do sedme godine. Ako spadate u neku od navedenih kategorija bilo bi dobro da se posavetujete sa lekarom.
Pored voća i povrća, orašasti plodovi su najbolji izvor belančevina i onih zdravih masti sa kojima svi oskudevamo. Dakle, izbor je šarenolik, potrebno je samo imati jaku volji i veru i dovoljno znanja kako da prođemo kroz čitav post i da izvučemo sve one blagodeti koje on na naš ogranizam ima.
(Glas javnosti)
12 min