Kako se navodi u saopštenju Matice Hrvatske se ocenjuje da je u pitanju „bezočna krađa i otimačina”.
-Matica hrvatska kao čuvar i zaštitnik za sveukupnu hrvatsku kulturu dužna je da reaguje na ovu bezočnu krađu/otimačinu- navodi se u saopštenju Matice hrvatske.
Navode da bi bilo „lepo i korisno čuti vest da Matica srpska promoviše hrvatsku književnost i objavljuje dela hrvatskih književnika”.
Navode da je prvi od ciljeva zacrtanih uspostavljanjem matice slovenskih naroda bio upoznavanje svoje nacionalne kulture, a onda i kulture drugih naroda i sredina, što je, kako kažu, određeno i prvim Pravilima Matice hrvatske i prvim Statutom Matice srpske.
Tvrde da su svedoci, kako navode, „megalomanskog projekta Matice srpske pod nazivom 'Deset vekova srpske književnosti' u kojem su se našli stari hrvatski pisci koji su stvarali u Dubrovniku objedinjeni pod zajedničkim imenom srpske književnosti”.
-Istorija srpskog svojatanja hrvatske književne i kulturne baštine ponavlja se, na žalost, već duže od dva veka, od prvih štampanih izdanja Vuka Karadžića, pa je stoga potrebno tu pojavu posmatrati imajući u vidu tri nivoa- navodi se u izjavi Matice hrvatske.
Reč je, kažu, o kulturološkom, stručno-jezičkom i političkom nivou prisvajanja hrvatske književnoistorijske baštine, a kada je reč o kulturološkom niovu, Matica smatra da je objavljivanje dela najznačajnijih hrvatskih pisaca koji su delovali u 16. i 17. veku u Dubrovniku, pod zajedničkim nazivnikom 'Deset vekova srpske književnosti', trajni pokušaj srpske kulturne elite da sanira srpski književnoistorijski diskontinuitet.
(Politika)