Velika Britanija je odlučila da obustavi krivični postupak protiv trojice navodnih kineskih špijuna, u nastojanju da sačuva diplomatske i ekonomske odnose sa Kinom, javljaju britanski mediji.
Prema navodima izvora, zamenik savetnika premijera za nacionalnu bezbednost Metju Kolins odbio je da Kinu označi kao „neprijatelja“, što je bilo ključno za nastavak postupka.
Ova odluka se u Londonu tumači kao pokušaj balansiranja između bezbednosnih interesa i potrebe da se zadrže stabilni trgovinski odnosi sa drugim po veličini ekonomskim partnerom Ujedinjenog Kraljevstva.
Iako je pitanje kineskog uticaja u britanskim institucijama i dalje predmet javne rasprave, vlada očigledno nastoji da izbegne nove tenzije sa Pekingom u trenutku kada je britanska privreda u osetljivom stanju nakon Bregzita.
Glas Javnosti/ P02S