Presuda, izrečena zbog nezakonitog korišćenja sredstava Evropske unije za finansiranje njene stranke, izazvala je burne reakcije političara širom Evrope, od solidarnosti i podrške do oštrih kritika francuskog pravosuđa i EU establišmenta.
Mađarski premijer Viktor Orban bio je među prvim koji su javno podržali Le Penovu. Na društvenoj mreži X, Orban je objavio kratku, ali simboličnu poruku: "Je suis Marine" (Ja sam Marine), aludirajući na poznati slogan "Je suis Charlie" koji je postao simbol slobode izražavanja. Orban, poznat po svojoj kritici EU i bliskim vezama s evropskom desnicom, ovim gestom jasno stao uz Le Penovu, sugerišući da je njena presuda politički motivisana.
Reakcija iz Rusije stigla je preko glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, koji je izjavio da presuda ukazuje na "sve češće gaženje demokratskih normi u evropskim prijestonicama". Peskov je naglasio da se Rusija ne meša u unutrašnje stvari Francuske, ali da ova odluka suda odražava širi trend političkog procesuiranja nepoželjnih lidera. Sličan stav iznela je i portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, nazvavši presudu "agonijom liberalne demokratije".
Italijanski desničar i potpredsednik vlade Mateo Salvini oštro je osudio presudu, nazvavši je "objavom rata" od strane Brisela i evropskih elita. "Ljudi koji se boje presude birača često se tješe presudama sudova", napisao je Salvini na X-u, upoređujući slučaj Le Penove s političkim progonima u drugim zemljama poput Rumunije. On je Le Penovu nazvao "prijateljicom" i poručio joj da ide "punom parom naprijed", izražavajući nepokolebljivu podršku.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik takođe se oglasio, uspoređujući presudu Le Penove sa sopstvenim pravnim problemima u Bosni i Hercegovini. "Sudskim presudama pokušavaju eliminirati političke protivnike jer nas ne mogu pobediti argumentima", izjavio je Dodik, završavajući svoju objavu sa "Je suis Marine". Njegova reakcija naglašava percepciju da je Le Penova žrtva političkog sistema.
Nećakinja Marine Le Pen i evropska parlamentararka Marion Maréchal izjavila je da je jedini "zločin" njene tetke bio vođenje desnice ka pobedi. "Niko s desnice ne bi se smio praviti da je zadovoljan ovom odlukom. Više nego ikad, uz Marine sam", poručila je Maršal, naglašavajući jedinstvo unutar desničarskog tabora uprkos porazu.
Predsednik RN-a i Le Penin bliski saradnik Jordan Bardella presudu je nazvao ne samo nepravdom prema Le Penovoj, već i "napadom na samu francusku demokratiju". Bardella, koji se smatra mogućim naslednikom Le Penove ukoliko zabrana kandidature ostane na snazi, obećao je nastavak borbe protiv onoga što naziva "sistemskim progonima".
Presuda Marine Le Pen dolazi u trenutku kada krajnja desnica u Evropi dobija sve veću podršku birača, što dodatno podstiče teorije o koordiniranom pokušaju establišmenta da oslabi ovaj politički blok. Dok Le Pen i njeni saveznici najavljuju žalbu, reakcije političara ukazuju na duboku polarizaciju – za jedne je ovo pravda, za druge politički linč. Ono što je sigurno jeste da će ovaj slučaj imati dalekosežne posledice po francusku i evropsku političku scenu uoči predsedničkih izbora 2027. godine.
Glas javnosti