Iz Unije poslodavaca Srbije (UPS) upozoravaju da bi takvo rešenje predstavljalo najveći udar za male trgovce i njihove radnike, dok velikim sistemima to odgovara, imali bi manje troškove, a isti promet. Procenjuje se da bi četvrtina zaposlenih mogla da ostane bez posla.
Mišljenja poslodavaca i trgovaca su podeljena, sindikati tvrde da je nedelja dan za odmor i da je nepošteno da radnici i tada budu angažovani, a iz Ministarstva trgovine poručuju da imamo slobodno tržište i da privrednici mogu sami da odlučuju kada žele da rade.
Nakon odluke Opštinskog veća u Bajinoj Bašti da načelno prihvati takav zahtev većeg broja privrednika iz tog kraja, usledile su slične ideje iz zrenjaninskog poslovnog kruga "Zrepok". Sada iznose novi argument, da je vanredno stanje pokazalo da je sve potrebe građana moguće zadovoljiti u uslovima redukovanog radnog vremena.
Načelnik odeljenja za trgovinu u resornom ministarstvu, Željko Rakić, ocenjuje da donošenje odluke kojom bi se na nivou države zabranio rad nedeljom, ne bi bilo dobro.
- Privrednici imaju slobodu koja je garantovana i Ustavom i Zakonom o trgovini i mogu sami da odlučuju kada i kako žele da rade - kaže za "Novosti" Rakić. - Izlazimo iz krize koju je izazvala pandemija i privreda treba da radi, a ne treba da dođemo u situaciju, koju bi takva odluka izazvala, da se smanjuje broj radne snage, da ljudi dobijaju otkaze.
On ukazuje da iskustva iz našeg okruženja nisu bila dobra. U Hrvatskoj je bilo nekoliko pokušaja da se uvede neradna nedelja, a Ustavni sud je to oborio jer je bilo mnogo izuzetaka i narušena je ravnopravnost učesnika na tržištu.
(Izvor: Većernje novosti)
26 min
1 sat