Emotivna veza sa kolegom iz iste firme može biti "mač sa dve oštrice", posebno ako se priča završi neslavno. Ipak, aktuelna istraživanja nam donose neke nove, ohrabrujuće rezultate.
Uprkos delikatnim i potencijalno teškim posledicama ljubavi na poslu, takve romanse postale su uobičajene u 20. veku kada su se žene masovno zapošljavale, odnosno polako izlazile iz "uloga domaćica".
S druge strane, i sami poslovi su postajali značajniji deo života i identiteta ljudi.
Prema anketi koju su tada citirali istraživači na Univerzitetu Severni Kolorado, čak svaki četvrti američki radnik bio je u nekoj vrste romanse na poslu, sve do sredine 1990-ih.
Los Anđeles Tajms je 1995. godine nazvao kancelarijske romanse "činjenicom kompanijskog života", napominjući da je "AT&T" imao više od 8.000 bračnih parova među 250.000 zaposlenih u SAD.
Pritom, naravno da nisu sve romanse/veze bile brakovi.
Kancelarije su postale "opasna zona" i za afere, odnosno preljube, pri čemu je brojka ljudi koji varaju partnere sa kolegama na poslu tokom devedesetih godina rasla, do čak 50% među ženama.
Nije mnogo drugačije ni u Velikoj Britaniji. Istraživanje iz 2022. pokazalo je da je svaki četvrti priznao da je imao "romantični susret" sa kolegom.
Istraživanja, pritom, pokazuju da pronalaženje ljubavi na poslu može poboljšati moral i povećati produktivnost - ali, ima i dosta loših primera takve vrste odnosa.
Ako se takve situacije i dese, svakako je preporuka da zaposleni obaveste menadžment, a Blumberg dalje navodi izjave nekih stručnjaka za upravljanje karijerom koji smatraju da nije čudno da dođe do takvih odnosa u organizacijama sa mnogo radnika.
Glas javnosti T02S