Avganistanske snage bezbednosti uspele su da se izvuku helikopterima i prebace u grad Herat.
Kako javljaju poluzvanični izvori iz Avganistana, vojska je pre povlačenja uništila svu opremu i naoružanje koje nisu mogli da ponesu sa sobom.
Inače baza Šindad je od strateškog značaja za SAD i NATO pakt i nalazi se na oko 80 kilometara od granice sa Iranom. Baza je sposobna da primi više od 100 borbenih, transportnih i izviđačkih aviona.
A first major Afghan Air Force base in Taliban hands. Well, it escalated quickly. https://t.co/q4ZDNqDldw
— Lukas Muller (@aaf_lukas) August 12, 2021
Zauzimanje ove baze utoliko je značajno zbog toga što je to prva velika avganistanska vazduhoplovna baza u rukama talibana.
Pad ove baze je dokaz da je rat u Avganistanu u fazi eskalacije i priprema za konačni juriš na Kabul.
Talibani su juče zauzeli aerodrom u okolini Kunduza na kome se ovom islamističkom pokretu predalo oko 900 avganistanskih vojnika sa kompletnim naoružanjem.
(Glas javnosti)