U retkom javnom komentaru, Patrik Peju je rekao da se boji da se mnogi mladi Francuzi koji se bave tehnologijom obično ne uklapaju u stereotipno viđenje agenta.
- Potrebni su nam ljudi koji su veoma povezani sa novim tehnologijama i mladi. Neophodno je da ih uvedemo u DGSE - rekao je Peju.
DGSE je ranije priznao da je pojavilo ogromno interesovanje za rad u ovoj obaveštajnoj agenciji zahvaljujući izuzetno popularnoj televizijskoj seriji "Biro" (Le Bureau des Legendes).
U seriji, špijuni koji su u opasnim misijama širom sveta blisko sarađuju sa IT stručnjacima zaposlenim u DGSE-u u Parizu, gde je i sedište agencije.
Kako je objasnio Peju, mladi kada pomisle na špijuna, obično zamisle Džejmsa Bonda, što ih odvrati od toga da se oprobaju u toj profesiji.
- Oni pomisle: "Ja nisam Rambo, ja sam štreber", i ne pada im na pamet da pokušaju. Ali nisu nam potrebni samo "supermeni". Ako ste potkovani naučnim i tehnološkim znanjem, možete da služite svojoj zemlji - objasnio je Peje.
Kako je dodao, to će biti sve izraženije u svetu nakon pandemije, kada će se komunikacija sve više odvijati virtuenim putem, a sve manje onlajn.
- Sajber bezbednost je alfa i omega globalne sigurnosti u vremenu u kome živimo. Ako nismo u mogućnosti da učinimo bezbednim naše sisteme, onda je sva ostala bezbednost beskorisna - smatra Peje.
On je dao intervju povodom godišnjeg takmičenja u Francuskoj, kada 65.000 učenika škole takmiči u dekodiranju i kriptografiji.
Nekima je teško da zamisle taj skok od dekodiranja zabave radi, do rada za tajne službe, Ali Metju Lekane iz Nacionalnog istraživačkog instituta za digitalnu nauku i tehnologiju (INRIA), i jedan od koorganizatora takmičenja, rekao je da "iza matematike, logike, računarske nauke, stoje politički ulozi".
(Izvor: Blic)