Glas Javnosti

Nastavlja se DRAMA na sednici UN! Ministar Selaković OŠTRO ODGOVORIO predstavnicima Prištine 'LAŽIMA potkrepljen narativ o MASOVNOM silovanju Albanki'

Politika
Autor: Glas javnosti

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković reagovao je danas na optužbe za genocid i zločine koje je na sednici Saveta bezbednosti UN na račun Srbije iznela predstavnica Prištine.

- Mnogo sam naučio danas od mnogih govornike i neću reagovati na sve što sam čuo, ali dozvolite mi da reagujem na ponovljene lažne tvrdnje predstavnika Prištine o broju žrtava seksualnog nasilja tokom konflikta na Kosovu i Metohiji, tj. tvrdnje da je 20.000 Albanki silovano. Pokušaji privremenih institucija na Kosovu i Metohiji su očigledni u njihovom pokušaju da stvore narativ o masovnom silovanju Albanki i da iskoriste propagandne metode i laži u tu svrhu. Jasno je da bilo žrtava na svim stranama konflikta, kao i to da naša strana ima dokaze o brojnim srpskim žrtvama - rekao je Selaković. 

On je ukazao na podatke UNMIK-a da je samo 1414 prijava o seksualnom nasilju bilo, 912 prihvaćeno, dok albanska strana govori da je "20.000 Albanki silovano". 

Na optužbe o "navodnom genocidu nad Albancima", on kaže da Priština nastavlja sa propagandom mržnje, i otvorenog neprijateljstva protiv srpskog naroda i da je cilj takvih stavova da se sakrije odgovornost za albanske zločine

- Takve tvrdnje na svakodnevnoj bazi imaju za cilj da predstave sliku da Srbiju treba kriviti za sve i da je počinjen genocid nad Albancima, a sve kako bi se sakrila njihova sopstvena odgovornost za počinjene zločine - rekao je Selaković.

On je izrazio nadu da će Specijalizovana veća za zločine OVK procesuirati osumnjičene što pre i na taj način kosovskim Albancima objasniti šta se stvarno desilo.

Najveće žrtve konflikta su nevini civili ubijeni ili proterani bez obzira koje nacionalnosti, rekao je on i istakao da, uprkos različitm stavovima, ne može se osporiti da je bilo žrtava na svim stranama.

- Svako ko zna šta definicija genocida podrazumeva, razumeće da ga nije počinila Srbija već da je srpski narod bio žrtva projekta izgradnje tzv. države kosovskih Albanaca, projekta zasnovanog na opasnoj ideji etnički čistih teritorija o čemu svedoči više od 200.000 Srba koji ne mogu da se vrate u svoje domove - ukazao je Selaković.

On je na sednici, takođe, izneo podatke koliko je Srba živelo u nekim mestima na KiM do 1999. godine, a koliko sada.

Selaković je podsetio da je u Prištini do 1999. godine živelo oko 40.000 Srba, a da ih je danas samo dvadesetak, da je u Peći živelo oko 17.000 Srba, a da su danas tamo samo srpske monahinje u Pećkoj Patrijaršiji, da je u Prizrenu pre rata živelo oko 12.000 Srba, a danas samo 17 porodica, a da je u Uroševcu od 10.000 Srba koji su tamo živeli pre rata ostala samo porodica srpskog sveštenika, prenose Novosti.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR