Glas Javnosti


GRAĐANI Srbije PLAĆAJU do novembra blizu 400 POSLANIKA: MILION EVRA za tri meseca!(FOTO)

Politika
Autor: Glas javnosti

Bivši poslanici, kojima je prestao mandat 3. avgusta 2020. godine, po zakonu, imaju pravo na novčanu naknadu tri meseca po formiranju novog saziva Skupštine Srbije, tako da građani, zapravo, plaćaju do novembra jedan i po parlament.

Pored ovih 250 koji su  nedavno zauzeli  mesta u skupštinskim klupama, građani Srbije od 3. avgusta  do 3. novembra plaćaju i još, grubom računicom izračunato, stočetrdesetak narodnih predstavnika. Njima  je istekao mandat ili su zamenjeni novim posle parlamentarnih izbora 21. juna i formiranja novog skupštinskog saziva 3. avgusta.

Foto: Privatna arhivaKako je “Glasu javnosti” rekao jedan od poslanika iz prošlog saziva uz osnovnu poslaničku platu koja je 82.871,15 dinara svi aktuelni  poslanici imaju pravo na paušal tako da im plata iznosi u proseku 110.000 dinara. Neki narvno dobijaju i više za putne troškove i odvojen život.

Prema Zakonu o primanjima narodnih poslanika predstavnici naroda imaju pravo na nagradu za rad u Skupštini, troškove za  vršenje poslaničke dužnosti (poslanički dodatak), besplatan prevoz, dnevnice i naknade troškova prenoćišta, druge naknade i ostala primanja predviđena ovim zakonom.

Po slovu zakona Narodni poslanik ima pravo na poslanički dodatak u mesečnom paušalnom iznosu, za vršenje poslaničke dužnosti u izbornoj jedinici, u visini od 40% od punog iznosa nagrade poslanika.

Građani Srbije od 3. avgusta plaćaju 250 poslanika novog saziva, koji su održali samo jedno (konstiututivno) zasedanje za dva i po meseca. Svaki od tih poslanika za ova skoro tri meseca  primio je  mesečnu platu od 110.000 dinara, bez odvojenog života i naknada putnih troškova. Grubom računicom  njih 250  primilo je  27.500.000 dinara mesečno ili  na tromesečnom nivou 82.500.000 dinara.

Uz njih, u periodu od 3. avgusta pored ovih novoizabranih, iz budžeta Srbije plaćamo još stočetrdesetak poslanika kojima je istakao mandat i koji imaju pravo na apanažu u visini osnovne poslaničke plate ( 82.871,15 dinara).Grubom računicom na mesečnom nivou za poslanike koji to više nisu, ali imaju pravo na naknadu, iz budžeta izdvajamo mesečno 11.601.961 dinara, odnosno za tri meseca 34.805.883 dinara.

Uz 171 poslanika SNS u ovom sazivu, građani Srbije plaćaju  i još 42 koja na apanažu imaju pravo tri meseca po isteku mandata. SPS ima 11 predstavnika kojima je istekao mandat, a još primaju poslaničku platu, pored 24 nova. Naknadu što su nekada bili narodni tribuni, do 3. novembra, imaju i 22  radikala, 16 poslanika liste koju je predvodila Demokratska stranka, 16 Pokreta “Dosta je bilo”, 13 predstavnika liste na čijem je čelu bio Boris Tadić, kao i 13 poslanika Dveri i Demokratske stranke Srbije koje su u parlament, u prošlom sazivu, ušle na jednoj listi.

Ako izračunamo grubo koliko nas je za tri meseca koštalo “održavanje” više od jednog i po parlamenta dolazimo do skoro milion evra.

Toliko su građane Srbije, poreske obveznike, koštali novi posalnici koji su imali jedno zasedanje od formiranja novog saziva i bivši koji su ih predstavljali u prošlom parlamentarnom sastavu.

Možda pomenuta cifra za Švajcarsku ili Švedsku ne bi zvučala “strašno”, ali u našoj zemlji, gde decu lečimo sms porukama i gde skupljamo na isti način novac za narodne kuhinje, ovaj iznos ili bar polovina istog mogla je da ima i korisniju, humaniju namenu!

(Glas javnosti/O.M.)

 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR