Marko Diana godinama je vodio bitku sa vojnim vlastima i administracijom, koji ne priznaju da su maligna oboljenja posledica vojne službe u oblastima zagadjenim osiromašenom uranijumom služio je u vojnim misijama na Kosovu i u Somaliji.Diana se kako piše list “Il Fato Kotidijano” po povratku kući razboleo, a kako se navodi ovakve slučajeve u Italiji zovu “Balkanski sindrom”.
Prvi oboleli pojavili su se 2001. godine, nakon što su se kući vratili vojnici koji su bili u misijama u Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Devedesetih godina Srbija, Bosna i Hercegovina i Kosovo su bombardovani od strane NATO-a municijom koja je sadržavala osiromešeni uranijum. Prema organizaciji “Vojna opservatorija” u Italiji se, od devedestih do danas, razbolilo od kancerogenih oboljenja 7500 vojnika koji su učestvivali u vojnim misijama u ratnim zonama, a 366 je preminulo.
Država to jest vojne vlasti ne priznaju generalno da su maligne bolesti vojnika posledica njihovog službenog boravka u područjima zagadjenim osiromašenim uranijumom, pa se svaki oboleli mora boriti sam i tužiti vojne vlasti da bi, prvo, bolest bila priznata kao posledica vojne službe i drugo, da bi dobili odgovarajuću odštetu i posebnu penziju. Do sada je 119 nekadašnjih vojnika, obolelih od malignih obolenja, tužilo i dobilo odštetu od ministarstva odbrane.
Preminuli oficir Marko Diana je jos 2013. godine objavio na svojoj Fejsbuk stranici da je morao da proda kuću da bi mogao nastaviti lečenje.
(Glas javnosti/Tanjug)