Прекршај је откривен, како саопштава Управа царина, када је из једне од осам улазних колона, захваљујући анализи ризика издвојен „цитроен” немачких регистарских ознака, којим је сам путовао немачки држављанин, турског порекла.
Мада је 60-годишњи возач тврдио да нема ништа да пријави, цариници су детаљно прегледали возило. Том приликом је у ранцу, који се налазио на предњем седишту поред возача, пронађено 360.000 евра сакривених у несесеру за личну хигијену. Путнику је враћен дозвољени износ од 10.000 евра док је остатак привремено задржан.
– Подсећамо да је од почетка године само на овом граничном прелазу заплењено преко милион и по непријављених евра – кажу у Управи царине подсећајући да је свако физичко лице које прелази државну границу Републике Србије и при том преноси физички преносива средства плаћања у вредности од 10.000 евра или више, обавезно је да тај новац пријави надлежним царинским органима на граничном прелазу.
„У случају давања лажних, нетачних или непотпуних података, сматраће се да подносилац пријаве није испунио законску обавезу и може му се изрећи казна или му царински органи могу привремено задржати физички преносива средства плаћања на основу Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма,” наводи се „Водича за путнике” који се налази на сајту Царине.
Унос девиза у Србију је слободан. То значи да се можете унети неограничена свота новца, али ако је реч о суми изнад 10.000 евра (у динарима или другој страној валути), мора да се пријави.
Уколико се не пријави, приликом изласка из земље, све што је више од 10.000 евра без потврде, постоји ризик да буде одузето, као што је то био случај са немачким држављанином, турског порекла.
– Уколико оклевате да пријавите новац, јер страхујете за своју безбедност, пошто са собом носите већу суму готовине, имајте на уму да je поверљивост података које дате царинику загарантована. Зато када пријављујете већу суму новца, слободно замолите цариника који је на дужности за максималну дискрецију. Потврду о уносу девиза у земљу изнад 10.000 евра могу добити страни држављани са пребивалиштем у иностранству, као и држављани Републике Србије који бораве у иностранству дуже од годину дана на основу дозволе за боравак, односно радне визе. Износ девиза из земље је ограничен. То значи да сви путници могу слободно из земље изнети до 10.000 евра.
Резиденти из Републике Србије могу изнети ефективни страни новац изнад износа од 10.000 евра само на основу доказа о исељењу, а то су исељеничка виза утиснута у пасош и потврда о одјави пребивалишта у Србији коју издаје МУП.
Унос и износ платних картица је слободан.
Глас јавности / Политика / од 31.08.2018.