Kada je otvorena ova laboratorija, bilo je najavljeno da će se u njoj obrađivati dnevno oko 2.000 uzoraka, a da će ti rezultati pomoći epidemiolozima i da vide u kojoj se fazi epidemija nalazi i gde su žarišta. Begović je objsnila da se polako uspostavlja sistem i da je potrebno neko vreme da bi on profunkcionisao.
Obrađujemo do hiljadu uzoraka dnevno koje šalju zdravstvene ustanove, polako se uspostavlja sistem sa bar kodom, kad profunkcioniše sistem rašće i broj uzoraka. Treba ih bude do 2.000 uzoraka dnevno, to je kapacitet kad su zarišta", rekla je ona. Kako je objasnila, u Vatrenom oku timovi rade 24 sata dnevno.
"Imali smo 44 ljudi koji su prošli obuku, jer se laboratorija sastoji se od četiri laboratorije, i svaka ima specifičnosti", objasnila je.
Begović je rekla da je u toj laboratoriji trenutno i nekoliko kineskih stručnjaka iz Pekinga.
"Tu su desetak dana, zaista su bili dragoceni da se uspostavi specifičan sistem jer se kao na traci radi sa infektivnim materijalom. Otkrili su nam dosta interesantnih stvari koje sad primenjujemo ovde", pojasnila je.
Svakog dana se javlja, kako je dodala, sve više zdravstvenih ustanova koje se pripremaju da šalju uzorke toj laboratoriji.
Upitana o navodima građana da su im bili zagubljeni uzorci sa testiranja, ona je rekla da jeste moguće da se oni izgube jer je ova situacija iznenadila sve i nije lako uvezati sve odmah u sistem.
"Sve je moguće, nijedan sistem nije savršen, ovo nas je sve na svetu iznenadilo, preko noći smo morali svi da pravimo sisteme... To zvuči jednostavno, ali jako je teško to uvezati u jedan sistem da sve funckoniše, ali gledamo da svima bude što lakše da čak i ako uzorak nije stigao, da može što lakše da se pronađe", istakla je.
Objasnila je i da su stručnjaci koji rade u toj laboratoriji u posebnoj izolaciji, što je bio predlog kineskih kolega. "Jer ako se jedan čovek iz tima zarazi, ceo tim je ugrožen i gubite ga", navela je.
izvor N1