Jedan od glavnih parametara koji uliva veru u slobodnije leto jeste manji broj novozaraženih, a samim tim i manji broj pacijenata u bolnicama i rasterećeniji medicinski sistem.
- Epidemiološka situacija je još u statusu vanredne, uočava se blaga tendencija pada broja novozaraženih, polako raste broj otpusta u bolnicama u odnosu na broj prijema, a u kovid ambulantama se smanjuje broj prvih pregleda - izjavio je epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović nakon sastanka Kriznog štaba.
O tome da broj zaraženih polako opada najbolje govori podatak da smo ove nedelje u utorak, udarni dan za korona brojke, imali 4.398 novozaraženih, a tačno sedam dana pre toga smo imali 5.471 pozitivno testiranu osobu. Razlika između ova dva dana je drastičan pad broja obolelih za 1.073!
Ako poredimo rezultate od danas, pad je još osetniji. Danas je zabeleženo 3.058, a prošle subote 4.133 zaraženih, odnosno 1.075 više nego danas.
Taj pad naosetniji je u prestonici, koja je nedeljama unazad, bila i najveće žarište. I dalje jeste, ali posle mnogo vremena, broj novoobolelih u Beogradu pao je ispod 1.000. U odnosu na raniji period, kada je svakog dana u Beogradu bilo 30 do 40 odsto zaraženih od ukupnog broja na novou cele države, poslednjih dana taj procenat se kreće između 20 i 22 odsto.
- Vrlo jasno se sada vidi delovanje mera, ali ne smemo zanemariti obuhvat vakcinacijom koji je impozantan u nekim delovima. U Beogradu više od 34 odsto punoletnog stanovništva je vakcinisano. To se poslednjih dana jasno vidi. Mi smo tražili minimum dve nedelje mera, i sada se jasno vide usporavanje i pad - rekao je doktor Kon pre tri dana.
Kako nam ovakvi rezultati idu u prilog, tako je na poslednjoj sednici Kriznog štaba odlučeno da dođe do popuštanja mera, pa se tako od ponedeljka očekuje otvaranje tržnih centara, a ubrzo i povratak đaka u školske klupe.
Takođe, dr Tiodorović nastavio je u optimističnom tonu pa je rekao da je moguće i da bi već u julu mogli na letovanje. S tim, da je i to uslovljeno.
- Već u julu bismo mogli u Grčku na more, što da ne. Ali, uslov je vakcinacija i poštovanje mera. Neophodno je da se u narednom periodu pridržavamo njih, vakcinišemo u što većem obimu i postignemo nivo kolektivnog imuniteta 60 do 70 odsto - kazao je prof. dr Tiodorović za TV Prva.
Prema njegovim rečima, katolički Uskrs koji je prošao nije uticao na epidemiološku situaciju, da nije zbog toga primećeno iskakanje brojki, ali je naveo da bi naš mogao da predstavlja određeni rizik.
Da smo na dobrom putu govori i da je do sada drugu dozu vakcine protiv korona virusa primilo više od milion građana i za toliko smo bliži kolektivnom imunitetu.
Virusolog i mikrobiolog Veterinarskog instituta u Kraljevu dr Milanko Šekler izjavio je da su istraživanja pokazala da vakcinisani protiv korona virusa bitno manje prenose virus, a medicinski deo Kriznog štaba dodaje i da je zahvaljući cepivu izbegnut decembarski scenario.
Takođe, sve se češće u javnosti govori o benifitima za one koji su se vakcinisali što istovremeno treba da predstavlja i stimulaciju za one koji još nisu primili cepivo.
- Mi nismo pusto ostrvo, pratimo šta se dešava. Ako vidimo Izrael i Veliku Britaniju, sigurno ćemo i mi razmišljati o tome da određene benefite imaju oni koji su se primili dve doze - rekao je dr Tiodorović.
Inače, juče je u Beogradu vakcinisan 500.000 Beograđanin i u glavnom gradu je ubedljivo najbolji odiv za vakcinaiju.
(Glas javnosti/Blic.rs)