Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 39.486 osoba, a zabeležena su 792 smrtna slučaja, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs.
Tiodorović je izjavio da većinu novoobolelih u Srbiji čine mladi od 20 do 40 godina, koji bolest podnose dobro, ali da oni predstavljaju rizik za sve starije u svom okruženju. Na respiratoru i sa teškim oblicima bolesti su stariji i hronični bolesnici.
-Problem je što ima onih koji ne poštuju mere, ali i u njihovoj kontroli. Još nije trenutak da se uvede policijski čas. Još uvek smo na broju daleko ispod onog koji postoji oko nas i u Evropi jer spadamo u tri zemlje koje imaju najnižu stopu na 100.000 slučajeva, rekao je Tiodorović.
Direktor Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji, Marijan Ivanuša, rekao je da se u Srbiji beleže velike brojeve i da je situacija ozbiljna.
Poručuje da takva pogoršanja treba zaustaviti što je pre moguće, jer se vidi kako zemlje koje to nisu uspele pred sobom imaju velike izazove.
Direktor SZO u Srbiji je naveo da je virus prisutan među populacijom u Srbiji i da su najbitnije javnozdravstvene mere – ograničenje okupljanja ljudi kada to nije potrebno i korišćenje maski.
Raste broj obolelih od koronavirusa i u tri od sedam opština Pčinjskog okruga, Bujanovcu, Vranju i Preševu, a prvi slučajevi posle dužeg vremena pojavili su se i u Surdulici i Vladičinom Hanu. Od 60 testiranih osoba, 16 je pozitivno na koronavirus, najviše iz Vranja, Bujanovca i Preševa.
U toj opštini bilo je slučajeva nisu ljudi želeli da se jave lekaru, pa su se lečili kod kuće, a u jeku epidemije organizovala su se veselja i proslave.
Daliborka Pavlović, direktorka Doma zdravlja u Bujanovcu, kaže da je sudeći po podacima o broju pregleda iz kovid ambulante Doma zdravlja u Bujanovci za vikend bilo mirno.
Od početka epidemije, navodi, ukupno je 210 zaraženih, a u oktobru je bilo 11 novoregistrovanih kovid pacijenata.
Kaže da se danas svi uglavnom javljaju lekarima u kovid ambulanti i ne leče se kod kuće.
-Sve što može završava se na primarnom nivou. U slučaju težih bolesnika, pacijenti se upućuju prema Vranju, Surdulici i Kliničkom centru u Nišu, kazala je Pavlovićeva.
U kovid bolnici u Vranju je 30 pacijenata, 20 je sa upalom pluća, a deset na respiratoru.
U zemlji su zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 694 pacijenta hospitalizovana, dok se 26 osoba nalazi na respiratoru.
Prema poslednjem preseku, još tri pacijenta preminula su od kovida 19 u Srbiji, a koronavirus je registrovan kod još 614 osoba.
Iz dana u dan, sve brže raste broj pacijenata u bolnicama širom Srbije, a stručnjaci pozivaju na poštovanje protivepidemijskih mera.
Najveći broj obolelih ima lakšu kliničku sliku, a kako će se virus ispoljiti i koliko ugroziti onog ko je oboleo, nema pravila.
Zabrinjava i što je mnogo onih koji nemaju simptome, pa i ne znaju da imaju virus, a prenose ga.
-Mi nemamo način da drugačije sprečimo to širenje, ušli smo u zatvorene prostore zbog hladnog vremena, lakše virus cirkuliše. Mere moraju da se poštuju da ne dođemo u situaciju da moramo da hospitalizujemo puno pacijenata, rekla je načelnik anestezije KBC "Dragiša Mišović" Duška Ignjatović.
Oko 8.000 ljudi boravi u državnim domovima za stare, a isto toliko u privatnim ustanovama.
Ukoliko neko od onih koji borave u staračkim domovima ima simptome kovida 19, testiraju se svi ili pojedinačni slučajevi, kaže predsednik Udruženja privatnih domova za stare Radoslav Milovanović.
(Glas Javnosti/RTS)