Glas Javnosti


Imunitetski pasoši kao statusni simbol!?

Vesti
Autor: Glas Javnosti

U medijima se u poslednje vreme mnogo piše o tome šta je uopše imunitetski pasoš i kako bi se on koristio. Ta ideja dobija sve veću popularnost pogotovo među zapadnim vladama, ali predstavlja i ozbiljnu pretnju osnovnim slobodama, smatra Peter Endrus, irski naučni novinar .

Endrus je diplomirao na genetici na Univerzitetu u Glazgovu i u tekstu za RT objašnjava kako će izgledati život sa zdravstvenim pasošima.

Osnovna ideja zdravstvenog pasoša je da se ubrza otvaranje društva tako što će imuni na kovid 19 moći slobodno da se kreću. Sam pasoš može biti papirni sertifikat, ali u Evropi i Americi bi se on verovatnije nalazio u vašem pametnom telefonu kao aplikacija, kod ili kao digitalna potvrda, smatra Endrus.

Ovo rešenje je usvojeno u Kini. Svi Kinezi morali su da se registruju za Kju-Ar kod kojim preuzimaju aplikaciju. Aplikacija koristi sistem semafora koji sortira ljude u crvene, žute ili zelene grupe na osnovu njihovog zdravstvenog stanja i stepena rizika, mada nije transparentno kako se to utvrđuje. Korisnici moraju da unesu niz ličnih podataka, uključujući svrhu posete novim lokacijama. Oni ne mogu da zaobiđu aplikaciju jer moraju da koriste kod za ulazak u određene javne zgrade i prevoz.

Endrus tvrdi da je teško ovakav nivo nadzora sprovesti na Zapadu – uglavnom zbog toga što vlade nisu u stanju da imaju takav nivo organizacije. Međutim, prenošenje ovlašćenja privatnoj korporaciji može da reši taj problem. Britanska vlada se konsultuje sa tehnološkom kompanijom „Onfido“, specijalizovanom za biometriju lica, u vezi sa zdravstvenim pasošima, za koje kaže da bi „mogli biti mogući za nekoliko meseci“.

A u „Gugl“ i „Eplu“ su najavili da se udružuju kako bi razvili tehnologiju praćenja kontakata zasnovanu na blututu, koja će „pomoći zemljama širom sveta da usporavaju zarazu“. Ali usred svih uzbuđenja, nekolicina se pita koliko je dobro napraviti pasoš za imunitet.

Čini se da nedostatak brzog i pouzdanog testa na antitela i mnoge nepoznanice oko virusa i testova ne usporavaju napore na proširenju tehnologije nadzora.

Postoje i drugi problemi ugrađeni u pojam zdavstvenog pasoša. Neki nagađaju da će ljudi, ukoliko imunitet na koronu put ka slobodi, biti toliko željni da postanu imuni da će namerno pokušati da se zaraze virusom. Zašto bi mlada i zdrava osoba želela da bude zatvorena kada se njeni prijatelji sa antitelima druže, pita se ovaj novinar.

U određenom smislu, pasoš bi mogao postati brend superiornosti u novom podeljenom društvu. Oni koji imaju imunitet mogu slobodno dolaziti i odlaziti, pokazujući svoje dokaze o antitelima poput biološke članske karte glamuroznog kluba: spoljnog sveta. Prevara, pa čak i nasilje postaju mogućnosti ako su ljudi ovako podeljeni, kaže on.

-Jedna grupa bi imala koristi nad svim ostalima: klasa slavnih i milionera. Da sutra mogu da se dobiju zdravstveni pasoši, ko bi ga prvi dobio? Koliko dugo biste morali da čekate zatvoreni u sopstvenom domu da biste dobili test, zatim rezultate i, na kraju, sam sertifikat za slobodu?

Endrus takođe navodi da pristalice smatraju da nam je olakšano time što sve što moramo progutati preko šarenih aplikacija na našim elegantnim pametnim telefonima.  Da li će se zakonski to kontrolisati. Ovo nije svet policijskih država 20. veka. Vojnici u uniformama više nisu personifikacija represivnih režima. Pametni telefoni, algoritmi i masa su novi metod, zaključuje irski novinar.

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR