Pored generala Kuribaka, nekadašnjeg načelnika Uprave MUP-a Srbije, za propuste u obezbeđenju tokom i posle mitinga "Kosovo je Srbija" 2008. godine, kada je zapaljena ambasada SAD u Beogradu, terete se i tadašnji policijski funkcioneti sa pozicija načelnik Uprave policije Beograda Slobodan Vukolić, načelnik beogradske policije Stevan Bjelić, načelnik Odeljenja za operacije u komandi Žandarmerije Zoran Rašković, koji je te noći bio Vukolićev zamenik, i komandant Žandarmerije u Kraljevu Bojan Marković.
Oni se, prema optužnici Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, terete za nečinjenje i nepreduzimanje mera iz njihove nadležnosti za zaštitu ovih objekata, iako su znali da bi oni mogli da budu napadnuti, odakle proizlazi da oni odgovaraju zbog propusta u lancu komandovanja i nepridržavanja plana za obezbeđenje skupa, dok se sama optužnica ne bavi mogućnim političkim uticajem u odnosu na njihovo nečinjenje. Optuženi su, znači, za teško delo protiv opšte sigurnosti, jer su, prema optužnici, nevršenjem svoje službene dužnosti, naneli štetu objektima ambasada i opšte opasnim radnjama, na mestu gde je okupljen veći broj ljudi izazvali opasnost za život i telo ljudi i imovinu većeg obima. Pritom su, kako se dalje navodi, bili svesni da mogu učiniti delo, ali su na to pristali, olako držeći da neće nastupiti smrt nekog lica ili veća šteta. Međutim, tvrdi se u optužnici, usled njihovog nečinjenja, zapaljena je ambasada SAD a u čijim je prostorijama i stradao mladić Z.V.
Konkretno, Vukolić odgovara jer je jedinici koja je obezbeđivala ambasadu SAD naložio da se povuče, a njegovi nadređeni Bjelić i Kuribak odgovaraju što ga nisu sprečili u povlačenju, niti su izdali neophodna naređenja za sprečavanje grupa u napadu na ambasade SAD i Nemačke u ulici Kneza Miloša. Načelnik Žandarmerije Zoan Rašković je optužen jer nije blagovremeno izdao naređenje da intervenišu ta jedinica, već tek pošto je zapaljena ambasada SAD, dok se komandant te jedinic eiz Kraljeva, Bojan Marković, tereti da ni po tom naređenju nije postupio.
Inače, prvom optužnicom, oni su se teretili i za krivično delo zloupotreba službenog položaja, ali su tu optužbu, tokom potvrđivanja optužnice, i Viši sud i i Apelaiconi sud odbili kao neosnovanu. Apelacioni sud u Beogradu je, nakon ponovljenog suđenja, početkom 2019. godine pravosnažno oslobodio od optužbi sedmoricu optuženih za bacanje kamenica na ambasadu SAD, odnosno krivično delo izazivanje opšte opasnosti. Šteta na ambasadi SAD, prema službenoj noti upućenoj sudu, iznosi ukupno oko 900.000 dolara, ali nisu tražili odštetu. Što se tiče smrti Z.V, koji je izgoreo u požaru u zgradi ambasade SAD, sud smatra da sedmorica optuženih mladića nisu imali veze sa tom tragedijom.
Podsećanja radi, Mladen Kuribak, kao načelnik Uprave policije MUP-a, bio je, prema medijima, najozbiljniji kandidat ministra Dragana Jočića za prvog direktora srpske policije. Takođe, Kuribak je, prema navodima medija, napredovao iznenađujuće velikom brzinom, jer je za samo dve godine je od kapetana postao general, a izvori iz policije su podsećali da je do dolaska ministra Jočića na čelo MUP-a, radio u SUP Pančevo, kao komandir saobraćajne policije.
Takvo njegovo brzo napredovanje izazivalo je popriličan revolt među kolegama, kako su javljali mediji pozivajući se na policijske izvore.
(Glas javnosti)