Glas Javnosti


KOLIKO SU STRANCI UMEŠANI U SLUČAJ “JOVANJICA” i da li je Koluvija uhapšen što je odbio ASTRONOMSKU PONUDU “FILIPA MORISA”

Hronika
Autor: Glas javnosti

Slavodobitni put našeg najpoznatijeg poljoprivrednog gazdinstva “Jovanjica”, kraj Stare Pazove, iznenada je prekinut 14. novembra prošle godine hapšenjem većinskog vlasnika Predraga Koluvije (38) i još devetoro njih, koji su onda i optuženi za nedozvoljenu proizvodnju i promet opojnih droga.

A onda sledi i ono pitanje od milion dolara, kako je to zapravo “Jovanjica” , nazvana po luci na Atosu monaha bratstva manastira Hilandar i uz blagoslov crkvenih velikodostojnika, od oglednog dobra čiji paradajz jede i hvali ga premijerka Ana Brnabić i gde ministar vojni, Aleksandar Vulin, volonterski lično uklanja ambroziju, tek od jednog jutra postala najvećom plantažom droge u Evropi a vlasnik i zaposleni zloglasnom kriminalnom grupom, možda delimične odgovore možemo pronaći u izjavama advokata odbrane da iza svega stoje strane obaveštajne službe i svetski korporacijski gigant “Filip Moris”, kao odbijeni kupac!   

Nezapamćem, gotovo filmski, obrt kako još mladi poljoprivrednik P.K., vernik, ostvaruje američki san na 55 kilometara od prestonice, podižući grandioznu plantažu organskih proizvoda i dok jezdi svojim moćnim automobilom na putu ga zbog vožnje, malo brže od dozvoljenog, zaustavlja dobri policajac S.M, uzged i šef za droge i sin Miloševićevog ađutanta Sente, pa nam se dalje na ekranu od romantične drame prikazuju kadrovi kriminalističkog trilera.

Da život ipak nije film u stvarnost nas vraćaju reči advokata prvooptužrenog Koluvije, Zore Dobričanin Nikodinović, koja za Glas javnosti iznosi svoju verziju priče:

-Za mene je najveća indicija od toga kako je Predrag Koluvija od uzornog preduzetnika postao ozloglašeni nakodiler baš leži u činjenici da je u vremenu pred hapšenje i njegovu satanizaciju odbio ponudu svetkog giganta “Flipa Morisa” vrednu nekoliko stotina miliona dolara! Želeli su da otkupe i “Jovanjicu” i komletan perspektivni posao, što je i logično jer je sve govorilo da postaju lider zdrave hrane, pa i uzgoja vrlo profatibilne industrijske konoplje, ne samo u na Balkanu. Meni ovo liči na kaznu za odbijenu ponudu svetskog moćnika, sa devet brojeva u evrima a prvi je visok, a Koluviju onda niko nije mogao da zaštiti, pa onda imamo hapšenje, organizovanu medijsku hajku, kako tvrde u tužilaštvu i najveću optužnicu u istoriji srpskog pravosuđa i ovo suđenje na kome je na nama da se izborimo za istinu i oslobađajuće presude, priča za Glas javnosti Zora Dobričanin Nikodinović.

Nesporni su fakti da su Koluvija i “Jovanjica” do iznenadnog hapšenja imali nepodeljenu podršku države, da im je Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) u tri godine odobrila 3,9 miliona evra kredita, gde je ključnu ulogu imao predsednik Upravnog odbora, Rade Petrović, inače visoki funkcioner vladajuće stranke. Poslednjih godina firma je konstantno  uvećavala zaradu i broj zaposlenih, a za ovu godinu u budžet Srbije trebalo je da slije od “Jovanjice” oko četiri miliona evra. Prema, nezvaničnim izvorima iz bezbednosnog sektora, američka specijalizavoana agencija za borbu protiv narkotilka DEA, bila je vrlo aktivna u ovom slučaju ali je po nepisanom pravilu slavu za spektakulatno hapšenje i promociju prepustila policiji zemlje domaćina.

Inače, “Filip Moris” je globalna duvanska kompanija sa 75.000 zaposlenih, sa 38 fabrika u 32 zemlje, a njihov brend “Marlboro” se računa u svetski broj jedan, po većini merila. S druge strane, uzgoj industrijske konoplje doživljava neverovatan rast u Srbiji, a razlog je dobra zarada od prodaje cveta i zrna.Prema poslednjim podacima industrijska konoplja u Srbiji se uzgaja na više od 500 hektara, a procedure za izdavanje dozvole za gajenje ove biljke su veoma stroge kako se ne bi dogodilo da neko uz industrijsku konoplju zaseje i marihuanu, u stvari istu biljku koja sadrži samo veći procenat opojnog tetrahidrokanabinola (THC). Dozvolu daje Ministarstvo poljoprivrede, pa je prosleđuje u Ministarstvo unutrašnjih poslova, gde su dužni da provere šta je i koliko je posađeno.

-To je ozbiljan, veliki posao i Predrag Koluvija je pre hapšenja imao sastanak sa državnim sekretarom MUP-a, Milosavom Miličkovićem, gde je posebno tražio kontrolu i zvanično mišljenje policije o proizvodima sa ”Jovanjice”, ali neko se potrudio da ne sačeka odgovore. Industrijska konoplja je skoro duplo skuplja na tržištu od marihuane, pa ni zato nije logično da Koluvija forsira proizvod sa manjom cenom, a još i nezakonit. Pakovanje medicinska konoplje u apoteci u Nemačkoj košta 24 evra. Međutim, neka se i zapita kome je to posao, zašto na našim prostorima, od hapšenja Koluvije, industrijska konoplja doživlajva finansijski bum. U okolini Beograda odjednom ova j biznis neverovatno buja, a za odgovore na ove nove “fenomene” ćemo izgleda morati još da sačekamo, priča za Glas javnosti advokat prvooptuženog Predraga Koluvije, Zora Dobričanin Nikodinović.

(Glas javnosti)

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR