Pri samom spominjanju krijumčarenja drogom momentalna asocijacija jeste Južna Amerika i kokain. Veze sa kartelima koje su začete pre više od tri decenije i dalje su produktivne, a o tome svedoče brojna hapšenja poslednjih nekoliko godina. Mada, ne može se poreći da tim hapšenjima definitivno nije razbijen lanac trgovine drogom, već naprotiv, posao i dalje cveta.
Srbi su poznati po klasičnom ’’oldschool’ kriminalu, ali takođe ima ih i među ’sfisticiranim oblicima’ poput internet prevara, ali isti nisu još uvek otkriveni, ili ako jesu to je u zanemarljivom broju slučajeva.
Da državljani Srbije ne rade samo sa kokainom, potrudila se da dokaže kriminalna grupa na čijem je čelu bio Senad Trbović Čengija (52), a koja je pala u februaru u Španiji. U toj akciji učestvovala je i srpska policija, a uhapšeno je 27 osoba, od kojih 14 državljana Srbije, i zaplenjeno više od 75 kilograma marihuane. Kriminalna grupa je baš bila međunarodna jer je u njoj bilo i Crnogoraca, Bosanaca, Hrvata, Litvanaca i Šveđana, a internacionalni karakter potvrđuje i to što su drogu, osim na teritoriji Španije, prodavali i u Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Austriji i Sloveniji.
Prijepoljac Rajko Bili Ninčić (47), koji je godinama živeo u Frankfurtu i koji važi za jednog od najbližih saradnika Gorana Nešića Cige, u januaru 2018. godine je izručen Srbiji gde robija zbog droge, priveden je u akciji u kojoj je učestvovala i američka DEA i u kojoj je zaplenjeno 26 kilograma kokaina. Osumnjičen je da je jedan od organizatora, a sumnja se d aje bio deo grupe na čijem je čelu bio povezan i sa takođe srpskim državljaninom Martinom Matijaševićem, uhapšenim decembra 2017. godine u Atini, koji se tereti za krijumčarenje kokaina vrednog čak 15 miliona evra!
Da "Pink Panteri" još postoje i deluju, potrudio se da dokaže Duško Poznan, ranije hapšen zbog milionskih krađa dragulja u Dubaiju, Lihtenštajnu i Švajcarskoj. Doduše on je sa trojicom saučesnika osujećen u pljački, jer je švajcarska policija reagovala na informacije dobijene od kolega iz Srbije, i uhapsila ih u Luganu pre nego što su poharali juvelirnicu. Upravo u vreme akcije u Švajcarskoj, slično je reagovala i turska policija koja je u Istanbulu uhapsila četiri srpska državljanina, zbog sumnje da su planirali veliku pljačku. Kod osumnjičenih, koji su početkom februara došli u grad na Bosforu, nađene su duge cevi, meci, motorole, a veruje se da su posle velike pljačke
Za razliku od naoružanih pljačkaša, Rijad K. (26), državljanin Srbije, bez ikakve upotrebe sile ukrao je, tačnije odvezao je milion evra iz blindiranog vozila firme za koju je radio, a kojim se prevozio novac za banke u Nemačkoj krajem avgusta prošle godine. Posle spektakularne krađe preko noći postao jedan od najtraženijih begunaca u Nemačkoj. Uhapšen je posle nekoliko dok je peške pokušavao da uđe u Srbiju iz Mađarske, ali novac nije nađen.
Norbert Feher, poznatiji kao Igor Vaclavić ili Igor Srbin, osuđen je u Španiji na 21 godinu zatvora zbog pokušaja ubistva dvojice meštana planinskog sela u Španiji, u kojem se krio od policije. Ovaj čovek, koji je rođen u Srbiji, koristio je više identiteta, a u Španiji je tretiran kao jedan od najopasnijih zatvorenika ikada. Za suđenje ovom opasnom kriminalcu izgrađen je specijalni kavez od neprobojnog stakla na čeličnoj konstrukciji.
Iz te prostorije Feher je pratio suđenje. U sud je doveden u pratnji velikog broja policajaca i uz nezapamćene mere obezbeđenja. Tokom saslušanja svedoka, na bunkeru su bile spuštene zavese. Pre godinu dana, italijanski mediji su izvestili da je Feher pred sudom u Bolonji osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva barmena Davida Fabrija i dobrovoljnog zaštitnika životne sredine Valerija Verija 1. i 8. aprila 2017. u provincijama Bolonja i Ferara.
Feher sada boravi u najbolje obezbeđenom zatvoru u Španiji, gde vreme provodi u višesatnim molitvama, čitajući verske knjige i izučavajući pravo.
Britanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) u svojoj proceni organizovanog kriminala na Ostrvu za 2016. godinu zaključila je da su „Srbi glavni transporteri kokaina morem, koji iz Južna Amerike i SAD – Srpska mafija tesno sarađuje sa albanskim i turskim kartelima, za koju vrši transport kokaina u London. Reč je o srpskoj grupi kriminalaca, maloj po brojnosti, ali vrlo uticajnoj u britanskom podzemlju – kaže se u izveštaju britanske Agencije NCA. ulazi u Veliku Britaniju“.
Srpska mafija je danas prisutna u deset zemalja sveta. Bave se uglavnom ilegalnom trgovinom drogama, pljačkama, ucenama i prostitucijom. To rade u saradnji sa crnogorskom, albanskom, vijetnamskom, kolumbijskom i američkom mafijom. Samo u Nemačkoj ima 20.000 kriminalaca srpskog porekla, koliko je registrovano u policiji.
Poslednjih godina mafijaši se bave i naručenim ubistvima, pa su postali poznati kao plaćene ubice. Nažalost, i mnogi Srbi poslednjih godina ginu i umiru u inostranstvu. Najviše ih je ubijeno tamo gde ima najviše naših iseljenika, u Austriji, nemačkoj i SAD, ali i na malenom ostrvu Malta. Srbi su u svetskom podzemlju sve jači i sve opasniji.
(Glas javnosti)