Stojanović je presudom vraćen na posao, uz obavezu poslodavca da mu isplati sva zaostala potraživanja i oko 200.000 dinara na ime sudskih troškova, a nešto ranije su još dve članice štrajkačkog odbora, formiranog krajem 2017. godine kao podrška čistačicama te ustanove, koje su tada dobile otkaz, pravosnažno vraćene na posao.
"Otkaz smo dobili nakon što je inspektor rada u Prokuplju nekoliko dana posle štrajka upozorenja koji smo održali, a na poziv tadašnjeg direktora, napravio u najmanju ruku sumnjiv zapisnik u kome je konstatovano da je štrajk bio nezakonit", rekao je Stojanović.
Dodao je da su na osnovu toga zaposleni dobili otkaz zbog povrede radne discipline, iako su imali sve zakonske odluke sindikata o stupanju u štrajk, što je sud i potvrdio.
U pojašnjenju presude se navodi da je poslodavac otkaz sindikalcima uručio pozivajući se na zapisnik inspektora rada koji nema ovlašćenja da utvrđuje nezakonitost štrajka.
Stojanović postavlja pitanje odgovornosti tadašnjeg rukovodstva Sportskog centra, koje je samo u ta tri slučaja oštetilo firmu za skoro milion dinara.
"Tadašnji direktor Lukić je nizom pogrešnih odluka i samovoljom oštetio Sportski centar, koji je na kraju nestručnim rukovođenjem doveden u situaciju da se potpuno ugasi", istakao je on.
On tvrdi da je njegova i presuda članicama štrajkačkog odbora potvrda da je sve što su radili i kao sindikat i kao štrajkački odbor bilo po zakonu.
Južne vesti podsećaju da je štrajkački odbor formiran oktobra 2017. godine, nakon što su nadležni u Sportskom centru odlučili da ugase Službu higijene i otpuste svih osam radnica.
Stojanović je istog dana sazvao sednicu Upravnog odbora na kojoj je formiran štrajkački odbor, a nakon toga započeo i štrajk upozorenja, tvrdeći da je otkaz čistalicama, među kojima je bila i samohrana majka, bila politička odluka, a da je otkaz koji su kao štrajkački odbor dobili u stvari pokušaj zastrašivanje radnika i želje da se ugasi svaki vid sindikalne borbe za prava radnika.
Međutim, pre tri meseca, jednoglasnom odlukom odbornika tadašnje Skupštine Prokuplja, ukinuta je ustanova Sportski centar, čime je bez posla ostalo 67 radnika.
Iako je po zakonu o likvidaciji svim radnicima prestao radni odnos danom pokretanja likvidacionog postupka u Privrednom sudu u Nišu, odnosno 16. avgusta, oni i dalje dolaze na posao i primaju plate.
Nadležni su obećali radnicima će im na ime otpremnine isplatiti 10 prosečnih plata u Srbiji.