Glas Javnosti

PETICIJA ZA PROMENU ZAKONA O VODOSNABDEVANJU: Voda je tvoje pravo, a ne luksuz!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Udruženje Zrenjaninska akcija (ZRAK) i organizacija Kreni-promeni pokrenuli su onlajn peticiju "Voda je tvoje pravo, a ne luksuz" kojom traže izmenu zakona kojim se privatnim frimama omogućava da se bave vodosnabdevanjem građana.

Prema njihovom mišljenju, primer Zrenjanina najbolje pokazuje "koliko je štetan taj oblik javno-privatnog partnerstva", jer fabrika za preradu vode u tom gradu koja je izgrađena pre nekoliko godina i dalje nije u funkciji. 

Stanovnici Zrenjanina već 17 godina imaju neispravnu vodu, a aktivisti navode da  to nije jedini ekološki problem u tom gradu.

"Nekoliko je problema koji dugo tište Zrenjanince, jedan je nedostatak vode za piće, drugi je enormno zagađenje, nedostatak obilaznice i mnostruozna fabrika Linglonga. Ono što je nama zasmetalo je da je premijerka Ana Brnabić pre tri nedelje izjavila da lokalna vlast u Zrenjaninu nije konsultovala Vladu Srbije u vezi sa investicijama za fabriku vode", kaže aktivista ZRAK-a Bekim Rukeci.

Nagomilani problemi su ih kako dodaje motivisali da se ZRAK registruje kao organizacija koja će moći ozbiljnije da reaguje i utiče na rešavanje tih problema.

On kaže da su lokane vlasti prilikom donošenja odluke o izgradnju fabrike za prečišćavanje vode praktično napravile javno-privatno partnerstvo, iako u to vreme to nisi smeli da urade, jer to zakon nije dozvoljavao.

"Prava reč za to je da su oni u to vreme kršili zakon i oni će za to odgovarati", kaže predstavnik ZRAK-a.

Rukeci smatra da su izgradnju te fabrike, koja će se u petak naći na onlajn prodaji, "pratili kriminal i korupcija", kao i da se ne za "ko je njen vlasnik i pod kojim uslovima je prodaje".

"Voda ne može biti predmet trgovine mora biti svima dostupna, jer svi moraju da je piju. Privatno-javna pratnerstva pokazuju da država nema snage za svoje građane. Grad od 100.000 stanovnika nema vodu 17 godina, u pitanju je nebriga vlasti koja ne zaslužuje da bude tu gde jeste," naglašava Rukeci.

Organizacije zato pozivaju nadležne da fabriku vode ne daju privatniku kao i da treba da je vrate u vlasništvo grada, "jer iza takve investicije mora da stoji država".

Rukeci kaže kako je lično brojao teške kamione koji prolaze kroz strogi centar Zrenjanina, pre godinu dana.

Kako naglašava tada je od sedam sati ujutru do pet časova posle podne izbrojao čak 703 teška kamiona, koji povećavaju aerozagađenje i buku u Zrenjaninu.

Dodaje da nadležni u Zrenjaninu mere zagađenje koje izaziva buka, ali te rezultate ne objavljuju jer su kako kaže "ekstremno visoki". Rukeci je pokazao je i "trobalon", rekvizit koji kako kaže simbolizuje vodu koja se svaki dan kupuje. Dodaje da problem sa vodom imaju i građani Temerina, Kikinde, Vrbasa.

Izvršna direktorka organizacije Kreni-promeni Marina Pavlić, kaže da se na njihovoj peticiji nalazi čitav niz peticija za čistu vodu, vazduh i zemlju: "Ovo je problem svih nas. Poražavajuće je da se u tako velikom gradu ne ulaže u vodu. To nije apstrtaktan problem, neophni su prečišćivači vode u koje treba uložiti novac," napominje Pavlić.

Ona kaže kako je obilazeći Srbiju zaključila da o problemima Zrenjaninaca znaju čak i ljudi koji žive u najudaljenijim mestima.

"Voda je vlasništvo svih, a ne pojedinaca. U suprotnom, molićemo za naša ljudska prava kao što to rade Zrenjaninci punih 17 godina. Biće i problema u vezi sa fabrikom Linglong. Želimo da zaštitimo naša prirodna dobra", rekao je Mišo Živanov, aktivista ZRAK-a.

On smatra da nadležni koji su odgovorni za propuste u Zrenjaninu moraju za to da odgovaraju, kao i da je krajnje vreme da se reše problemi, a ne da se slušaju obećanja: "Bunt jedini način da se ukaže da postoje ti problemi, stalno govore kako smo Mala Švajcarska. Ona ima vodu, mi je nemamo 17 godina", dodaje Živanov.

Živanov podseća da građani Zrenjanina izdvajaju velike količine novca za kupovinu flaširane vode, kao i da je to veliki biznis.

Aktivista ZRAK-a dodaje da su u Zrenjaninu u saradnji sa drugim organizacijama postavili desetak merača aerozagađenja, u saradnji sa Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI). Građanima je kako naglašava na raspolaganju i profesionalna meteorološka stanica.

Prema rečima Živanova, Zrenjanin je prilično zagađen, jer ima dosta individualnih ložišta, a ni obilaznica oko grada nije završena ni nakon 30 godina.

"Trudimo se da svojim aktivnostima prevaziđemo te probleme. Poražavajuća statistika je veliki broj dijabetičara u Zrenjaninu, kao i podatak da Zrenjaninci u proseku žive četiri godine kraće od ostatka Srbije".

Peticija za promenu Zakona o komunalnim delatnostima pokrenuta je kako podseća pre mesec dana, a kada bude gotova biće predata Vladi Srbije koja je bila inicijator njegove izmene 2018. godine.

Ovde možete potpisati peticiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR