Iz tog razloga nije moguće a ne postaviti pitanje - čime je Dunav zaslužio ovakav odnos prema njemu, i kako smo došli do toga da nam zbog tog odnosa prema jednoj od najvećih reka Evrope bride obrazi od sramote?
Francuska agencija "Frans pres" u tekstu pod nazivom "Smeđi Dunav: Kako je beogradska kanalizacija zagadila najpoznatiju reku Evrope" donosi priču o tome kako je glavni grad Srbije jedina prestonica u Evropi u kojoj nefiltrirane otpadne vode završavaju direktno u drugoj najvećoj reci "starog kontinenta".
- Težak i opor miris širi se smeđim tokom izmeta koji uplivava u rečni tok, menjajući boju reke koja je nekada inspirisala Johana Štrausa da napiše čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu", stoji u tekstu.
Jedan od ribara koji žive od onoga što uhvate u Dunavu i Savi, Dragoljub Ristić, kaže da je dnevna praksa katastrofalna:
- Plače mi se, a nikoga nije briga, rekao je 59-godišnjak, dok je njegov vršnjak po imenu Mladen Jović dodao:
- Ubili smo sve naše reke, ubićemo i ovu... Dunav je veoma snažna reka koja uspeva da se izbori sa svim, ali neće to moći da radi zauvek.
Kako navodi AFP, oko 100 kanalizacionih cevi izbacuje otpad u reku, što na godišnjem nivou da oko 190 miliona kubnih metara otpadnih voda?!
Da situacija nije ni najmanje naivna pokazuje otkriće austrijskih naučnika od prošle godine, kada je u srpskom toku ove reke pronađena bakterija ešerihije koli, što je najverovatnije posledica organskog zagađenja.
Profesor Božo Dalmacija smatra da Dunav, uprkos svemu, uspeva da se očisti, pre svega zbog svoje veličine i snage:
- Većim delom godine, bakterije ostaju ispod nivoa koji bi predstavljao opasnost po zdravlje, rekao je on.
Vlada Srbije postigla je dogovor sa Kinezima koji bi trebalo da donekle reši ovaj problem, ali je sve još uvek samo slovo na papiru, i čini se da će proći još neko vreme pre nego što ova priča da rezultata. A na nama je da se nadamo da će Dunav do tad uspeti da izdrži...