-Na sutrašnji dan (22. aprila) se obeležava 75. godišnjica junačkog proboja iz Jasenovca, zloglasnog ustaškog koncentracijskog logora smrti u kojem su bile zatočene i ubijene hiljade nevinih ljudi- naveo je Mor i poručio da smo obavezni da uložimo sve napore da bi se očuvalo sećanje i izrazilo poštovanje uspomeni na te žrtve.
Moramo se, ukazao je, podsetiti na zločinački karakter takozvane “Nezavisne Države Hrvatske” (NDH) i njenu zlu politiku prema Jevrejima, Srbima, Romima, kao i prema antifašistima.
-Danas, usred globalne pandemije, koja ne razlikuje muškarce, žene i decu, moramo se ponovo posvetiti ljudskoj solidarnosti, zajedničkoj odgovornosti i poštovanju i beskompromisnoj borbi protiv antisemitizma i mržnje koji se, poput virusa, šire svetom- naveo ja izraelski diplomata.
Moramo, poručio je, da nastavimo da podižemo glas protiv “rastućih negativnih trendova poricanja, umanjivanja i relativiziranja Šoe (Holokausta) i kriminalne prirode nacističke ideologije i saradnika nacističke Nemačke, uključujući i Nezavisnu Državu Hrvatsku".
-Žestoko i aktivno se moramo suprotstaviti bilo kakvim zakonima i pokušajima da se ućutkaju istorijska istraživanja nacističkih zločina i režima koji su bili njihovi saradnici i saveznici- naveo je.
Istakao je da je suočavanje sa zločinima iz prošlosti dugačak put kojim se mora krenuti odlučno, hrabro i istrajno uprkos svim poteškoćama, prenela je zagrebačka N1 tv.
-Samo ćemo hrabrim suočavanjem s prošlošću i obrazovanjem mladoga naraštaja osigurati da se više nikada ne dogodi ono što se dogodilo u Jasenovcu i drugde u Evropi- naveo je Mor.
Istakao je da zaista imamo obvezu prema sebi samima, prema svojim porodicama i prijateljima a i prema budućnosti: da se sećamo što se dogodilo - za pouku i upozorenje.
-Šoa (Holokaust) se dogodio - dakle, može se dogoditi opet- stoji u pisanoj izjavi ambasadora Mora.
Izvor: Tanjug
7 sati