Glas Javnosti


KRIZNI ŠTAB NE ZNA GDE UDARA: Šta smo sve čuli i slušamo od (NE)ISTINA  DOKTORA KONA i njegovih kolega

Društvo
Autor: Glas javnosti

U zavisnosti od doba dana, situacija koje uglavnom nemaju direktne veze sa zdravljem nacije, predstavnici Kriznog štaba za borbu protiv Korona virusa menjaju svoje izjave, idući iz krajnosti u krajnost. U kontradiktornostima prednjači  prvi među jednakima - doktor Predrag Kon.

Na pitanju koje je ključno za zdravlje nacije i o virusu koji  mori ceo svet, srpski Krizni štab je, reklo bi se,pao na ispitu. Po reakcijama koje ima, većina građana Srbije  zbunjena je izjavama “struke”  i ne zna više  šta da misli , ni kome da veruje, uspaničeno tumarajući  u traženju istine.

Samo u poslednja tri dana, od ponedeljka do danas epidemiolog Predrag Kon je uspeo da da nekoliko vrlo oprečnih i zbunjujućih izjava .

U toku jučerašnjeg dana Kon je prvo kazao da  se “u naredne dve nedelje može očekivati povećanje, pa i proširenje virusa, ne samo u Beogradu nego u celoj Srbiji” On je dodao da “nas to očekuje u prirodnom toku, a od sprovođenja mera zavisi brzina tog toka”.

Samo par sati kasnije na naslovnoj strani jednih novina osvanula je izjava istog epidemiologa -usporavamo virus, novi talas neće biti dramatičan.

Kolektivni imunitet (ne)postoji

Posle najave nekih medija da bi Srbiju moglo da sačeka novo vanredno stanje, koje su došle kao posledica onoga što su govorili predstavnici struke, na društvenim mrežama se proširila priča o organizaciji građansko – studentskog protesta čiji cilj je sprečavanje novog karantina. Kako se najavljivalo na društvenim mrežama protestanti bi obišli sve članove Kriznog štaba što na adresi na kojoj je ovo telo, što na njihovim privatnim adresama.

 Da li je ta najava naterala doktora Kona da ublaži prethodno rečeno, može samo da se  špekuliše, ali je zanimljivo da je usledila posle “ građanskih pretnji okupljanjem”.

Bez potrebe da se vraćamo na kontadiktorne izjave koje su od Kriznog štaba dolazile od marta i uvođenja vanrednog stanja, od same pojave pandemije, dovoljno je osvrnuti se na poslednjih mesec, dva da bi se uvidelo o kakvim je sve nelogičnostima govorila “stuka” na kojoj je fokus cele javnosti Srbije.

Pre nepuna dva meseca doktor Kon je rekao da “smo daleko od kolektivnog imuniteta “,a koliko juče je  izjavio je da je deo građana već preležao koronu tako da "određeni (kolektivni) imunitet već postoji".

Nedavno Kon je govorio o tome da je izvesno da je smrtnost od korone veća od prikazane , ali se već koliko dan, dva posle toga “vadio” da je podatke o broju preminulih od Covid-19 u Beogradu izneo na osnovu mortalitetne statistike i da je reč samo o proceni koja nije apsolutna pouzdana zbog čega je, kako je naglasio, potrebno uraditi reviziju za svaku smrt od početka epidemije.

Foto: Tanjug

O virusu korona javnost Srbije dobiće sve podatke, govorili su svi - od ministra zdravlja Zorana Lončara do svih članova Kriznog štaba. Navodili su da podaci “neće da nestanu” i da će ih objaviti “sutra”, ili “za mesec dana”, ili “kad sve ovo prođe i kad preživimo” Neki su istinu o kovidu najvljivali i odmah , ali su se ograđivali da eto „samo da znate da nisu  (podaci) baš pouzdani“, jer je zakazao IT sektor, a uostalom “testiranje više nije ni važno, pa samim tim ni podaci o broju obolelih”.

Oprečne izjave struke dolazile su sve vreme i o pitanju nošenja maski, pa smo tako slušali da su “maske obavezene”, a onda samo par dana kasnije da  “više nije potrebno nositi masku”.  Iz Kriznog štaba pričali su i da“ulaz u Srbiju neće biti moguć bez testa”, a onda, samo malo kasnije, da se  “pokazalo da test i nije toliko dobar”.

Nije bila u prethodnim mesecima retkost da se u samo nekoliko dana razmaka od stručnjaka iz Kriznog  štaba prvo čuje : “najnoviji epidemiloški podaci za Srbiju su izuzetno dobri",a onda dan, dva kasnije “drastičan skok-danas tri puta više zaraženih nego juče”. 

Mnoge od ovih izjava i preporuka, od kojih su neke u potpunoj suprotnosti, imali smo priliku da čujemo od nadležnih u samo nedelju dana razmaka. 

Podsećanja radi  dr Kona krajem maja  kaže da je “virus oslabio”,a ni mesec dana nije prošlo od tada isti lekar izjavljuje “narod je prihvatio da je virus oslabio, a nije.”

Vanredno stanje 

Posebna  zabuna je pravljena  o pitanju uvođenja  novog vanrednog stanja i karantina.

- U slučaju da dođe do kolapsa zdravstvenog sistema nema druge mere osim karantina. Zamena za zaključavanje je nošenje maski - rekao je početkom jula epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon.

Samo par nedelja kasnije epidemiolog Predrag Kon izjavio je da “uvođenje vanrednog stanja u Srbiji za sada nije opcija i da se o tome ne razmišlja odnosno da će od ponašanja građana zavisiti u kom će se pravcu razvijati epidemiološka slika”.

Njegov kolega iz kriznog štaba Branisalv Tiodorović tvrdi da “ vanredno stanje niko nije pomenuo, niti dolazi u obzir da ga uvedemo”. On  je čak pokušao da rastumači o čemu se zapravo radi, pa je rekao :

-Neko je očigledno pomešao dva pojma vanredno stanje i vanrednu situaciju. Sve dok traje epidemija, mi se nalazimo u vanrednoj situaciji, a ona podrazumava sprovođenje svih mera koje su tu kako bi se smanjio rizik prenošenja infekcije.- rekao je Branisalv  Tiodorović

Drugi, treći , peti talas 

U zanimljivosti prednjače disonantni tonovi o tome u kom smo zapravo talasu korone, koji smo prošli, koji nas čeka i kada koji počinje, a kada završava.

Zamenik direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević, član Kriznog štaba, izjavila je da po “svemu sudeći na jesen nećemo imati drugi talas virusa korona, već da ćemo u period drugih respiratornih infekcija ući sa ovim prvim, koji će se samo nastaviti”. Ovo je Tepavčević rekla poslednjeg dana avgusta 2020.

Početkom oktobra, tačnije 5, dr  Kon je najavio da nas “ novi talas  korone u Srbiji očekuje u novembru”.

U vestima od 12. oktobra, samo sedam dana kasnije,  Kon je izjavio da je “ Beograd prošle nedelje ušao u treće povećanje ili početak trećeg talasa virusa korona i da se u naredne dve nedelje može očekivati porast broja obolelih.”

Posebna priča je što se u Srbiji koja ima skoro sedam miliona stanovnika na trocifren broj zaraženih najavljuju karantini i stroge mere, dok naše hrvatske komšije na 748 zaraženih od ukupnpog broja stanovnika koji je upola manji nego u Srbiji kažu da je “situacija zabrinjavajuća, ali da nema mesta za paniku”.

Ono što većini promiče je da nikada niko iz “struke” nije objasnio kako dolaze do brojki kojima svakodnevno barataju i da podaci koji iznose nisu od juče za danas, već da se broj zaraženih iznosi na dnevnom nivou na osnovu testova koji su rađeni sedam i više dana ranije.

Sve navedene izjave članova srpskog  Kriznog štaba napravile su opštu zabunu i raširile paniku među građanima, koji slušajući one kojima bi u ovoj kriznoj situaciji trebalo najviše da veruju, ne znaju šta da misle. Za početak bilo bi lepo da se dogovore šta jeste,a šta nije istina i da javnosti  Srbije iznesu jasne stavove,a ne  kontradiktornosti koje prate rad Kriznog štaba od smog početka pandemije.

(Glas javnosti/O.M.)

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR