Glas Javnosti


HOĆE LI BITI ZATVORENI I VRTIĆI? Svi sa respiratornim infekcijma da ostanu kod kuće

Društvo
Autor: Glas javnosti

I pored mogućnosti ponovnog razbuktavanja korona virusa, većina roditelja dovodi decu u vrtiće. Nadležni savetuju oprez i mole roditelje da sa prvim znacima respiratornih infekcija ne dovode decu u vrtiće.

- Dolaznost dece u beogradskim vrtićima u oktobru je oko 56-57 odsto, dnevno dolazi oko 33.000 mališana. To je blagi rast od oko 10 procenata u odnosu na septembar, ali i dalje je to manje od uobičajene dolaznosti u ovo doba godine - kaže za Slavko Gak, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu.

Kako ističe, "za sada u vrtićima sve funkcioniše bez problema, imajući u vidu da su predškolske ustanove bile otvorene celo leto i da su svi zaposleni uhodani sa svim procedurama koje nameću uslovi rada pod pandemijom korona virusa".

- Najbitnije od svega je da u vrtićima u Beogradu imamo sporadične slučajeve zaražavanja i nijedan nije izmakao kontroli što pokazuje važnost i značaj poštovanja svih mera. Predškolske ustanove su pokazale veliku profesionalnost i odgovornost i one bi trebalo da budu primer svima kako se može funkcionisati bezbedno i pod stalnom pretnjom virusa - dodaje Gak

Pa ipak, nije potpuno isključena mogućnost da u određenom trenutku dođe do zatvaranja vrtića...

- Očekujem da nastavimo i pozivam sve na odgovornost u ponašanju jer od nas samih zavisi koliko ćemo dugo omogućiti deci da borave u kolektivu a znamo koliko je to za njih važno i potrebno. U svemu od početka epidemije pratimo savete epidemiologa, mere sprovodimo a tako će se i nastaviti. Nakon vanrednog stanja do sada nije bilo ni potrebe ni pominjanja zatvaranja vrtića, ali sve smo to jednom već prošli i procedure su jasne ukoliko za tim bude potrebe a nadamo se da neće - objasnio je Gak.

Kako kaže, "najbitnija je brza reakcija u slučaju potvrde virusa kako bi se sprečilo dalje širenje zaraze".

- Pre svega mislim na to da roditelji ne dovode decu sa respiratornim infekcijama, što važi i za zaposlene koji bi u slučaju javljanja bilo kakvih tegoba trebalo da ostanu kod kuće. Vrtići su bezbedni za decu, imaju svu neophodnu zaštitnu opremu, dovoljno maski i dezinfekcionih sredstava, sve propisane mere se sprovode bez izuzetka i tako će i ostati dok god se ne izborimo sa virusom - zaključio je Slavko Gak.

(Glas javnosti/Blic)

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR