Glas Javnosti

DANAS JE SVETSKI DAN SLOBODE MEDIJA: Sloboda je kad svako radi ono što hoće?!

Društvo
Autor: Glas javnosti

U izveštaju koji Reporteri bez granica tradicionalno objavljuju neposredno pre obeležavanja Svetskog dana slobode medija Srbija se, kao i prošle godine, našla na nezavidnom 93. mestu od ukupno 180 posmatranih zemalja

Svetski dan slobode medija obeležava se 3. maja svake godine.

Odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija doneta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obeležila godišnjica Vindhuške deklaracije, izjavu o principima slobodne štampe koju su sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.
Svetski dan slobode medija se održava svake godine 3. maja od 1993. godine kako je odlučila generalna skupština Ujedinjenih nacija. UNESKO obeležava ovaj dan svake godine okupljanjem medijskih profesionalaca, organizacija za slobodu medija agencije UN kako bi podneli izveštaj o proceni stanja slobode medija širom sveta.

Na ovaj dan apeluje se da je sloboda medija jedno od osnovnih ljudskih prava i sloboda proistekla iz prava slobode govora koje je zagarantovano Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima.

Sloboda medija je pravo, ne samo novinara, već i svakog čoveka da je sloboda medija temelj demokratskih društava koja mogu da napreduju samo ako građani imaju pristup pouzdanim informacijama. Potrebno je da se sa odgovornošću izveštava nepristrasno i profesionalno, bez straha i naklonosti.
UNESKO obeležava Svetski dan slobode medija održavanjem UNESKO/Giljermo Kano nagrada za slobodu medija za zaslužne pojedince, organizacije ili institucije koji su dali izuzetan doprinos odbrani i/ili promociji slobode medija bilo gde u svetu.

Dodeljuje se od 1997. godine, na predlog nezavisnog žirija od 14 novinara. Kandidature se dostavljaju od strane regionalnih i međunarodnih nevladinih organizacija koji rade za slobodu medija, kao i zemalja članica UNESKO-a.

Nagrada je nazvana u čast Giljermo Kano Isaza, kolumbijskog novinara koji je ubijen ispred kancelarije njegovog lista El Espektador u Bogoti, 17. decembra 1986. godine posle Kanovih članaka koji su smetali kolumbijsim narko-kartelima.

Amnesti Interenešenel u poslednjem izveštaju, u delu o stanju ljudskih prava u Srbiji, konstatuje da su nastavljeni  fizički napadi, zastrašivanje i političke klevete na društvenim mrežama protiv medijskih radnika.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR