Kršenje zakona u okviru poslovanja Uprave carine koje je omogućilo pojedinim funkcionerima da steknu bogatstvo u fazi je istrage državnih organa.
Po svemu sudeći, izvesno vreme neki tovari koji su prolazili carinu nisu uopšte kontrolisani.
Na ovaj način je, kako se saznaje, grupa funkcionera, koja je praktično kontrolisala delove carine, ostvarila dobit u milionima evra.
U ovom državnom organu je u poslednjih mesec dana došlo do značajnih kadrovskih promena. Smenjen je dotadašnji direktor Miloš Tomić, a na njegovo mesto je došao Branko Radujko. Otkaz je pre nekoliko dana, kako navode mediji, dobio i Nemanja Manjak, nekadašnji šef odeljenja za suzbijanje krijumčarenja UC, kasnije savetnik u tom odeljenju.
Naravno, ovo u Srbiji nije prvi otkriveni slučaj carinske afere.
Mihalj Kertes, bivši direktor Savezne uprave carina osuđen je 26.12.2010. pred Specijalnim sudom na osam godina zatvora zbog iznošenja na Kipar najmanje 38 miliona nekadašnjih nemačkih maraka i za finansiranje Socijalističke partije Srbije i Državne bezbednosti novcem carine u ukupnom iznosu većem od šest miliona nemačkih maraka i nekoliko desetina miliona dinara.
Sud je tada utvrdio da je Kertes kriv jer je od 1994. godine do 5. oktobra 2000. godine takozvanom produženom zloupotrebom službenog položaja i korišćenjem lažne dokumentacije oštetio budžet SRJ za 115 miliona maraka, 826 miliona dinara i oko tri miliona američkih dolara.
Zbog iznošenja novca iz zemlje i oštećenja saveznog budžeta Kertes je osuđen na šest godina i osam meseci zatvora, ali mu je sud izrečenu kaznu spojio sa kaznom od godinu i po zatvora, koja mu je izrečena zbog zločina na Ibarskoj magistrali i izrekao jedinstvenu presudu od osam godina zatvora.
-Kao direktor carine, Kertes je postupao po nalogu Slobodana Miloševića, predsednika SRJ i naneo štetu državnom budžetu, tako što novac naplaćen na carinarnicama nije prebacivao u budžet, nego na račune Beobanke i preduzeća koja je osnovala ta banka- rekla je tada sudija Nada Zec u obrazloženju presude.
Sudija Nada Zec rekla je i da je Kertes po Miloševićevom nalogu na Kipar izneo najmanje 38 miliona maraka i da mu je za iznošenje novca obezbeđena pratnja službenika DB-a.
Novac sa carine dobijali su i funkcioneri za opremanje stanova, a finansiran je i veliki broj preduzeća.
Suđenje Kertesu počelo je u septembru 2007. godine.
Ipak, Mihalj Kertes, bivši funkcioner SPS-a, je oslobođen u ovom postupku, a suđenje je trajalo osam godina.
(Glas javnosti)