Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je juče na otvaranju ovog spomenika najavio da će uskoro u glavnom gradu biti još nekoliko spomenika još nekim istorijskim ličnostima.
Među njima su Dijana Budisavljević, Rabindranat Tagore, kralj Aleksandar Karađorđević, Branko Pešić, Vasko Popa, MešaSelimović i Jovan Jovanović Zmaj, piše Blic.
Film Dnevnik Diane Budisavljević je još 2019. godine, a naročito nedavno posle televizijske premijere, probudio he sećanje na heroinu koja je tokom Drugog svetskog rata iz ustaških logora na području Nezavisne države Hrvatske spasila hiljade srpske dece.
Osim spašavanju decu, Diana je godine svog truda posvetila prikupljanju podataka. Vodila je kartoteku o deci, kako bi sačuvala njihove podatke, u nadi da će ona jednog dana biti vraćena svojim biološkim porodicama. Ipak, krajem maja 1945. dva agenta OZNE oduzimaju Diani albume sa fotografijama dece, a po nalogu Ministarstva socijalne politike Hrvatske oduzeta joj je i celokupna kartoteka, iako identifikacija i repatricija nisu bile završene.
Danas je ponovo aktuelna tema podizanja spomenika u Beogradu, za koji je u toku konkurs. Nakon toga, znaćemo ko će biti autor i kako će izgledati.
Lokacija će biti Savski parku pored Beton hale.
Beograd bi trebalo da dobije i spomenik Rabindranatu Tagori, za šta je inicijativu podnela Ambasada Indije.
Tagore bio prvi književnik iz Azije koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost. Tagore je inače bio gosta Beograda 1926. godine gde je održao predavanja na Beogradskom univerzitetu i na Kolarčevom univerzitetu. Glavni cilj mu je bilo povezivanje istoka i zapada.
Spomen-bista biće postavljena u Parku prijateljstva na Ušću.
Spomenik kralju Aleksandru Karađorđeviću bi trebalo da bude između Starog i Novog dvora. Najverovatnije će biti prikazan kao konjanik. Ideja je da statua bude okrenuta ka spomeniku caru Nikolaju Drugom, koji je krstio kralja Aleksandra.
Kralj Slovenaca, Hrvata i Srba, poznat je kao oslobodilac i ujedinitelj. Život je okončao u Marseju, u atenatu koji se dogodio 9. oktobra 1934. godine.
Spomenik nekadašnjem gradonačelniku Beograda Branku Pešiću, trebalo bi da se nađe ispred zgrade Opštine Zemun na Masarikovom trgu.
Branko Pešić ostao je upamćen kao jedan od najpopularnijih gradonačelnika Beograda, u čije vreme je grad znatno proširen i modernizovan izgradnjom novih stambenih naselja, kulturnih i sportskih centara, kapitalnih objekata poput Mostarske petlje, mosta „Gazela“, Terazijskog tunela, Palate Beograđanke i drugih. Pokrenuo je kulturne manifestacije kao što su BITEF i FEST, ali i osnovao radio stanicu Studio B.
Podestimo da je u oktobru 2016. godine otkrivena spomen-ploča Branku Pešiću, na školi noja nosi njegovo ime.
Ponovo pokrenuta inicijativa za spomenik srpskom pesniku Vasku Popi na Tašmajdanu.
Živeo je u Bulevaru kralja Aleksandra, preko puta Tašmajdana i provodio vreme u "Poslednjoj šansi", pa je ideja od pre nekoliko godine, da ga spomenik predstavi za nekim stolom upravo u tom kultnom lokalu. Tu bi svako mogao sedne i čita njegove pesme.
Vasile Vasko Popa rođen je u Grebencu, opština Vršac, 29. juna 1922. godine, a umro je u Beogradu 5. januara 1991
Prošle godine, usvojene su inicijative za spomenik Meši Selimoviću, koji je planiran na platou na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jovanove, spomen-obeležje Milošu Crnjanskom na glavnoj aleji parka Tašmajdan, a spomenik Jovanu Jovanoviću Zmaju na uglu Zmaj Jovine ulice i Obilićevog venca, ispred biblioteke koja takođe nosi njegovo ime.
(Glas javnosti)
13 min
23 min