Glas Javnosti

BANKE OBMANJUJU GRAĐANE: Zadržavaju novčane pošiljke ISPOD HILJADU EVRA dok čekaju proveru o pranju novca?!  

Društvo
Autor: Glas javnosti

Sve češće čujemo da neko od naših prijatelja ili poznanika ima problem sa dužim čekanjem u podizanju novca koji dobijaju od rodbine iz inostranstva jer se navodno “čeka provera” iako se radi o iznosima manjim od hiljadu evra, pa onaj ko pruža usluge nije dužan da proverava tačnost podataka o primaocu plaćanja, kako i predviđa Zakon o sprečavanju pranja novca.

Ovakvih zloputreba, očigledno, nije malo jer smo i krenuli tragom priče prijatelja novinara Glasa javnosti koji mu se požalio jer je iz Njujorka roditeljima u Beogradu poslao novčani ček na 500 dolara, a oni već dva meseca čekaju na proveru da se ne radi o pranju novca. U stvari, prvo su njegovim roditeljima ponudili da im isplate tek 300 dolara bez te procedure a kad ovi na to nisu pristali, jer nikada pre nisu imali takvih zahteva, odugovlačenje se nastavilo.

Za Glas javnosti ovu pojavu komentariše službenik ekspoziture jedne beogradske banke:  

-Ministarstvo finansija i njoj podređena Uprava za sprečavanje pranja novca su po tom pitanju veoma jasni, da ako iznos prenosa novčanih sredstava nije viši od hiljadu evra ili dinarske protivvrednosti, onaj ko priža usluge nije dužan da proveri tačnost prikupljenih podataka o onome ko prima novac. Naravano, postoje tu neki drastični izuzeci, recimo ako je reč pošiljci nekog anonimnog elektronskog novca ili baš osnovana sumnja o finansiranju tererorizma, ali to sigurno nije primer ovih vaših penzionera iz Beograda i njihovih 500 dolara. To, nažalost, rade  neke banke verovatno zbog trenutnog poremećaja devizne likvidnoisti ili sličnih potreba, ali svakako je zloupotreba -  objašnjava izvor Glasa javnosti iz bankarskog sektora.

Devize iz inostranstva prima oko 800.000 građana

Podsećanja radi, prema izveštaju Narodne banke Srbije u prvih pet meseci prošle godine priliv po osnovu doznaka iz inostranstva iznosio je milijardu evra, dok je za celu 2019. godinu to bilo  3,51 milijardu evra. Takođe, nije tajna da su decenijama naši iseljenici bili najbolji izvozni artikal Srbije u inostranstvo, kao i da devize iz inostranstva prima oko 800.000 naših građana, mada se deo tih priliva i ne registruje jer pristižu nezvaničnim putevima, preko prevoznika i kurira.

U vremenu pandemije korona virusa briga za rodbinu u Srbiji se sigirno nije smanjila, već realno naprotiv i povećala. Veliki je novac u pitanju, pa sve ovo može i da podseća na razmišljanja jednog od bankara devedesetih iz famoznih piramidalnih banaka koji je tvrdio da mora malo da zadrži novac građana uz poruku: Će gi im vrnem, kad gi obrnem!

Želimo, ipak, da verujemo da je to samo trenutni problem i nesporazum, jer sve drugo baš ne bi valjalo da preraste u praksu, jer je to neki našim sugrađanima u vreme pandemije jedini ozbiljan izvor prihoda.

 (Glas javnosti)

           

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR