Glas Javnosti

DINJA - setva i gajenje


Autor: Agroinfo.rs

Da bi sadili dinje u svom vrtu,imajte u vidu da vam je potrebno više prostora.Dinja se može prostirati dva metra u širinu u prečniku.

Važno je znati da kada sejemo dinje, moramo dobro i kvalitetno pripremiti zemlju gde će biljke da rastu.

Kada one formiraju svoje vreže do pola metra dužine, možete ih okopavati, održavati plevljenjem i zalivati. Kada nabujaju i kada biljka prekrije površinu zemlje nije mogućnost da se uđe unutra i da se okopava jer biste tako oštetili vreže.

Možemo i  da posadimo dinje na plastične folije.To znači pripremiti samo leju, postaviti najlon foliju ispod koje će biti sistem za navodnjavanje te se na taj način na razmaku od 60 do 70 cm sade dinje. I na taj način one rastu, budu na foliji a nema mogućnosti da se stvori korov. 

Možete napraviti kućice na kojima ćete posejati semenke. Dovoljno bi bilo napraviti kućicu koja je visoka 10 do 15 cm i izvišena poput krtičnjaka i ubaciti četiri do pet semenki. Od tog broja, trebalo bi bar tri do četiri klijaju i da dobijemo tri do četiri biljke.

Razmak između kućica za dinju jeste 60 do 70 cm ili maksimalno jedan metar, pod obavezom da se naredni red nađe bar metar do metar ipo razmaka. Na ovaj način biljke će biti dovoljno guste ali opet neće biti previše biljaka. 

Postavljanjem samih semenki dinje, možemo očekivati da će biljke za 7 do 10 dana klijati. Nakon 10 dana biljke će oformiti svoje prve listove i tada treba voditi računa, ukoliko se desi da nema dovoljno kiše, moramo biljke dodatno zalivati. 

Nakon toga kada prođe neko vreme I kada se vreme prolepša i postane topla što donosi maj mesec tada možemo ukloniti najlon, uoliko smo ga postavili. Obavezno bi bilo da se s vremena na vreme otvara najlon da bi se moglo provetriti odnosno proluftirati da biljke koje se nalaze unutra ne bi bile ugušen vrućim vazduhom.

Dinje možete gajiti na organski način tako što ih nećete uopšte tretirati nikakvim sredstva. Međutim treba znati da dinje pogotovo kada su mlade, mogu biti oštećene od strane bolesti kao što je plamenjača, bakteriozna plamenjača ili pepelnica.Kada smo postavili najlonsku pokrivku preko biljke, tada neće doći do stvaranja vlage od kiše ili rose u toku noći ili kada je kišni dan, pa će listovi biti sveži odnosno biće zdravi. 

Izvor: agromedia.rs

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR