Osim što ćemo napraviti tišinu tamo gde spavamo, izluftirati prostoriju, ništa manje važno nije položaj u kojem spavamo kako bi nam san bio što kvalitetniji.
U tome vam mogu pomoći jastuci, a stručnjaci su objasnili na koji način treba da ih postavite, da biste se probudili bez ukočenog vrata, bolova u leđima ili u nekom drugom delu tela.
Kada je reč o položaju spavanja, glavni cilj je podržati prirodnu zakrivljenost kičme, objasnila je za portal mindbodygreen.com, doktorka za naturopatski san Ketrin Darlej. Ovo će vam pomoći i da bolje dišete, ali i da se ne budite sa bolovima.
Evo kako bi trebalo da držite jastuke, u zavisnosti od toga da li spavate na leđima, stomaku ili boku.
Ako spavate na leđima, kiropraktičar B. J. Hardik kaže, bi trebalo da izbegavate savijanje vrata napred, bradom do grudi. Umesto toga, jaz između ramena i glave, na mestu gde se vaš vrat prirodno savija, mora biti pravilno poduprt, odnosno, trebalo bi da vrat bude relativno ravan. Darlej dodaje da je rol jastuk odličan za ovako nešto.
Ako se borite sa hrkanjem ili refluksom kiseline, ali želite da ostanete na leđima, specijalista za medicinu spavanja i psihijatar dr Niši Bhopal, ističe da klinasti jastuk, kao na fotografii iznad, može ublažiti neke od tih problema. Takođe, možete da stavite jastuk ispod kolena da biste podržali donji deo leđa, dodaje ona.
Većini ljudi je ovo najprijatniji položaj za spavanje. Ipak, u ovom slučaju, jastuk treba da savršeno ispuni deo izmađu ramena i uha, odnosno da bude upravo te visine.
Doktorka Darlej objašnjava da su nam tako glava i ramena u neutralnom poravnanju. Dobar izbor su ortopedski jastuci, ali je potrebno da nađete onaj koji vam odgovara.
Takođe je dobro da jedan duži jastuk stavite između kolena, kako bi bokovi ostali neutralni, a spoljnu ruku prebacite preko gornjeg dela, kako bi i ramena ostala poravnana.
Spavanje na stomaku, po rečima stručnjaka, nije dobra ideja. Ipak, ako je ovo položaj u kom volite da spavate, bilo bi najbolje ili da izaberete ravan jastuk ili da, spavate i bez njega, ako je to moguće.
Na taj način ćete smanjiti pritisak na leđa. Ovakan način spavanja ometa disanje i napreže vrat i vratne mišiće.
Na šta obratiti pažnju kad tražite jastuk za potporu?
Na prvom mestu, Hardik kaže da vam nije potrebno više od jednog jastuka ispod glave. Umesto toga, bolje odaberite veći jastuk, koji može da se “spljošti” kako bi se prilagodio glavi, vratu i ramenima.
Takođe, ako vam vaš jastuk od memorijske pene odgovara – nastavite da ga koristite. Ali, doktor Hardik kaže, da su prirodni, organski jastuci, pogotovo sa perjem ili bambusom, najbolja opcija.
I na kraju, isprobajte jastuke za telo, ako se borite da ostanete u odgovarajućem položaju za spavanje tokom cele noći. “Jastuci za telo su odlični za pružanje potpore donjem delu leđa i ublažavanje pritiska, a mogu vam pomoći da ostanete u bočnom položaju za spavanje”, dodaje doktorka Bhopal.
Zaključak je da, ako se svako jutro budite ukočeni i u bolovima, vaš jastuk možda samo igra jednu od uloga. Držeći kičmu u ravni, zajedno sa kukovima i ramenima, možete nadoknaditi neke od tih problema. I ne bojte se da investirate u barem jedan kvalitetan jastuk – uostalom, puno vremena provodimo spavajući.
(Glas javnosti)