U njemu nema cenovnika. Svako može da naruči, popije piće i, po želji, plati tako što će staviti novac u kutiju – kasicu u obliku srca, koja se nalazi na stolu. Osoblje čine mladi ljudi, veoma ljubazni i uslužni. Uz kafić su i kuhinja i prodavnica pod nazivom “Srcotvorine“ u kojoj se prodaju razni predmeti koje su oni kreirali i napravili. Radionica u kojoj “srcotvorine” nastaju takođe je deo tog mini kompleksa – radnog centra koji je osmislila Humanitarna organizacija “Dečje srce” kako bi uposlila mlade ljude sa blagim smetnjama u mentalnom razvoju.
Dvadesetšestogodišnji Nemanja Jović iz Pančeva, dvadesetpetogodišnja Milica Danilović i tridesetogodišnji Srećko Jović ne kriju zadovoljstvo što rade u ovom jedinstvenom prostoru, komuniciraju sa gostima, na koristan i zanimljiv način provode vreme i nešto i zarade. Gosti su zadovoljni uslugom. Neki od njih redovno posećuju kafić u Čuburskoj ulici broj 12, ali i prodavnicu i kupe nešto od “srcotvorina”.
Prostor sa kafićem i ostalim sadržajima funkcioniše od februara 2019. godine. U Humanitarnoj organizaciji “Dečje srce” ovaj mini kompleks smatraju krunom svog dvadesetogodišnjeg rada.
- Nama je cilj da se mladi sa smetnjama u mentalnom razvoju ovde radno angažuju. Trenutno ih je petnaestoro radno angažovanih, od kojih je pet sa ugovorom o radu, a ostali se pripremaju za taj trenutak. Nadam se da će u skorije vreme moći još pet njih da se uključi u radni centar i da će se taj broj stalno povećavati – kaže Goran Rojević, direktor Humanitarne organizacije “Dečje srce”.
Prostor je dobijen od grada Beograda na korišćenje, u opremanju je pomoglo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a plate za neke od angažovanih obezbeđene su preko programa Nacionalne službe za zapošljavanje. Kako bi sve celine u ovom prostoru funkcionisale, pomogli su i pomažu brojni donatori. Oni su obezbedili i opremu za radionicu u kojoj se šiju torbe i drugi predmeti, oslikavaju majice i šolje, koristi dekupaž tehnika, a čak je i limun od koga se gostima pravi limunada - donacija. Sve to dokazuje da su mnogi prepoznali značaj ovakvog programa.
- Ostvarili smo našu misiju da pokažemo zajednici da osobe sa smetnjama u mentalnom razvoju mogu da rade i budu korisni članovi zajednice. Pošto je ovo jedini kafić ovakve vrste na Balkanu i u okruženju, cilj nam je da se i u Srbiji i okolini otvori što više ovakvih radnih centara. U nekim drugim mestima možda su to druge vrste radnog angažovanja – objašnjava Rojević.
Ovakvo mesto puno pozitivne energije i dobrih vibracija, zadovoljstvo koje se vidi na licima mladih ljudi koji ovde rade, pravi su primer svima nama da učinimo nešto jedni za druge jer, priznaćete – lepota života je i u davanju! Sve su to zvuci srca!