Ovu prilično uznemirujući izjavu dao je Bart Hendriks, za američki internet portal The Space Review. Urednici ovog sajta su svojim čitaocima sagovornika predstavili kao „dugogodišnjeg pratioca ruskog kosmičkog programa“.
Krajem prošlog mesesa Hendriks je za ovaj list napisao veći analitički tekst, u kome je prikupio veliki broj dokaza, uključujući i fotografije, razne vrste državnih ugovora i informacija sa testiranja.
Na njegovom samom početku stoji da Rusija intezivno radi na razvoju protivsatelitskog sistema u okviru specijalnog projekta „Burevestnik“. Za razliku od drugih projekata koji su vezani za razvoj protivsatelitskog oružja , u konkretnom projektu „Burevestnik“ se za uništenje cilja koji se kreće u orbiti ne upotrebljava klasično razorno sredstvo, niti bojeva glava udarnog dejstva. Naime, ruski naučnici rade na koncepciji razvoja mikrosatelita-grabljivica, koji ima zadatak da „izađe“ u zemljinu orbitu i zahvaljujući svojim manevarskim sposobnostima „dopre“ do dvog cilja, i potom ga izbaci iz stroja.
Dokazi koje je tom prilikom izneo Hendriks su veoma ubedljivi. On je svoje argumente potkrepio fotografijama, koje su se pojavile u septembru 2018.godine. „Vazduhoplovni fotograf je primetio nešto veoma interensatno, što se nalazilo u krugu Letno-istraživačkog instituta „Gromov“ koji se nalazi u Žukovskom“- napisao je Hendirks.
-Njegovu pažnju je privukao lovac-presretač MiG-31BM koji je na podtrupnom nosaču nosio veliku crnu raketu. Iako je ovaj tip aviona već odavno poznat, raketa je bila nešto sasvim novo. Fotografija, koja se nalazila na internetu zbunila je njene posmatrače. Projektil je bio znatno veći u odnosu na standardne rakete klase „vazduh-vazduh“ ili „vazduh-zemlja“. Ona je po svojim gabaritima odgovorala raketi koja je namenjena za borbu protiv satelita- navodi se u tekstu koji prenosi inosmi.ru.
Američki ekspert je potom krenuo u potragu za zagonetnim „crnim“ projektilom. On je izučio veliki broj dostupnih podataka i tekstova koji su pisani na temu razvoja novog protivsatelitskog naoružanja. „Istraživanje je pokazalo da je ovaj projekat započeo 1.septembra 2011.godine. Naime, na osnovu ugovora koji je potpisan sa državom, glavni izvođač radova na razvoju novog oružja je kompanija „KB mašinostroeniя“. Ova kompanije je od Moskve udaljena oko 100km, i njen glavni zadatak je razvoj nove generacije ruskog oružja. Smatra se da je ova kompanija glavni koordinator u celom projektu“ (u njemu učestvuje više kompanija, prim.autora).
U maju 2019. godine PAO „Saturn“ koji se inače bavi proizvodnjom sunčanih panela i baterija je napravio prezentaciju, u kojoj se spominju dva različita satelita, za koje se smatra da su priključeni projektu „Burevestnik“. Američki autor smatra se da se ovi sateliti nalaze u bojevoj glavi rakete, koja je primećena na fotografiji (MiG-31BM).
Prema američkom autoru, možda i najubedljiviji dokaz da Rusija intezivno radi na novom protivsatelistkom naoružanju jeste činjenica da ova država od 2013.godine realizuje orbitalna testiranja takozvanih inspekcijskih satelita, koji imaju sposobnost manevrisanja u orbiti, tačnije prilaska kosmičkim aparatima u cilju provere od eventualnih oštećenja. Upravo ovakav tip orbitalne letelice se vrlo lako može konvertovati u borbeni satelit, koji će umesto inspekcije svojih satelita „loviti“ protivničke aparate u cilju njihove likvidacije.
-Analiza dostupnih ruskih izvora koji se nalaza na internet mreži praktično ne ostavljaju nikakvu sumnju, da je lovac-presretač MiG-31BM veoma važna kopča ambicioznog projekta stvaranja efektivnog protisatelitskog oružja koji se realizuje u programu „Burevestnik"– navodi Hendriks.
„Burevestnik“ nije jedini ruski protivsatelitski sistem koji se razvija u ovoj državi. Pre 15-ak dana Rusija je testirala klasičnu protivsatelitsku raketu, o čemu se oglasila i kosmička komanda Vojske SAD.
PL-19 „Nudolj“ je ime za sistem koji je namenjen za presretanje satelita sa direktnim lansiranjem u orbitu. Dostizanje velikih visina (orbita) je najprostiji način da se protivsatelitsko oružje navede na cilj. To je obična kosmička raketa srednjih gabarita, koja se uglavnom koristi za dostavu kosmičkog tereta male težine do zemljine orbite. Ove rakete su jeftinije za razvoj i samu operativnu primenu, međutim njihova upotreba je moguća samo protiv kosmičkih aparata koji se kreću u niskoj zemljinoj orbiti.
Ispitivanje ovog sistema je takođe tajni deo šireg projekta „Burevestnik“, koji nam jasno govori da Rusija intenzivno radi na razvoju borbenih sistema koji će svoju funkciju imati i u kosmosu- smatra američki ekspert.
Kako su saopštili u ruskom Ministarstvu odbrane, modernizovani raketni sistem A-235 sa raketama „Nudolj“ je namenjen za borbu protiv neprijateljskih raketa i satelita. On je tako koncipiran da efektivno može da brani grad Moskvu i njenu bližu okolinu, kao i vitalne delove Rusije u kojima je koncentrisano stanovništvo i privreda.
Radi se o dvostepenoj raketi na čvrsto gorivo, koja se transportuje u hermitički zatvorenom transportno-lansirnom kontejneru, i prevodi u borbeno dežurstvo tako što se spusti u specijalni podzemni raketni silos.
Njene leto-tehničke karakteristike su na tako visokom nivou, da ona može da presretne nuklearne bojeve glave i perspektivne hiperzvučne letelice u bližem kosmosu i stratosferi. Po svojim ukupnim karakteristikama najnovija protivbalistička raketa značajno premašuje njenog prethodnika, raketu A-135 „Amur“. To se najbolje odražava na njenom maksimalnom horizontalnom dometu koji je u odnosu na raketu „Amur“ duplo uvećan. A-235 „Nudolj“ može da uništi cilj na 1500km daljine sa brzinom presretanja koja dostiže 10 Maha (prethodik A-135/3,5 Maha).