Ranije smo preneli da je prvi teniser sveta potvrdio na Instagramu da putuje u Australiju, a njegove reči aminovali su i organizatori prvog Grend slem turnira.
O tome da je Đoković prošao trnovit put do "vize za Melburn" svedoče i rigorozna pravila koja su bila neophodna da bi se dobilo "izuzeće", a ona su podrazumevala dvostruku proveru i ekspertizu najvećih stručnjaka.
"Proces je uključivao dva odvojena, nezavisna medicinska panela. Oni su proučavali da li je zahtev u skladu sa preporukama australijske savetodavne grupe za imunizaciju", stoji u saopštenju koje je stiglo iz Melburna, prenose sportske.net.
Upravo ta grupa imenuje članove prvog panela, dok je drugi pod jurisdikcijom tamošnje vlade. Oni se bave prijavama koje prođu prvu proveru.
"Novak Đoković je tražio medicinsko izuzeće koje je odobreno posle rigoroznog procesa. Odobrila su ga dva odvojena nezavisna panela medicinskih eksperata", navodi se na početku saopštenja.
Objašnjava se dalje da je jedan panel sastavljen od stručnjaka iz oblasti medicine na osnovu predloga ministarstva zdravlja države Viktorije, i u kome su lekar opšte prakse, imunolog i epidemiolog. Kada je kod njih dobio odobrenje, onda je morao i na drugu komisiju, sastavljenu od stručnjaka koje je birala Vlada.
Sve je učinjeno anonimno, odnosno medicinski radnici nisu imali predznanje da odlučuju o Novaku Đokoviću, a sve kako ne bi došlo do odluke donete na osnovu subjektivnosti.
"Pošteni i nezavisni protokoli su oformljeni kako bi se odlučivalo o medicinskim izuzećima koje će nam doneti bezbezdan Australijan open u kome ćemo svi uživati. Odluke su dakle doneli nezavisni medicinski eksperti", navodi se u saopštenju koje bi trebalo da umiri one koji su nezadovoljni odlukom.
Australijan open je na programu 17-30. januara, a Đoković će u Melburnu pokušati da osvoji jubilarnu desetu titulu, četvrtu uzastopnu. BONUS VIDEO: JEZIVO SVEDOČENJE JU-PODZEMLJA Borba za život i smrt sa bosanskim Ljubom Zemuncem