Glas Javnosti

Noam Čomski se obratio Aleksandru Vučiću povodom Instituta za filozofiju

Politika
Autor: Glas javnosti

Noam Čomski uputio je lično pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kome je izrazio javnu podršku zaposlenima u beogradskom Institutu za filozofiju i drustvenu teoriju.

Nakon što je više od 400 akademika i profesora sa više od 200 najznačajnijih svetskih univerziteta, među kojima su Jirgen Habermas, Etijen Balibar, Dzudit Batler, Frensis Fukujama, Zak Ransijer, Toma Piketi, Janis Varufakis, Juval Noa Harari i dr, uputilo javnu podršku zaposlenima u beogradskom Institutu za filozofiju i drustvenu teoriju, Noam Čomski je uputio lično pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, saopšteno je sa tog Instituta.

Najpoznatiji živi intelektualac danas istakao je da je bila privilegija sarađivati sa predstavnicima Instituta i izrazio svoje uznemirenje činjenicom da se “ovaj izuzetni Institut nalazi na meti vlasti, kao još jedna manifestacija koja se širi regionom, najevidentnije u Mađarskoj, gde su na udaru obrazovne kulturne i istraživačke institucije”, naglašavajući da se nada da “Srbija neće poći ovim mračnim putem”.

On je takođe ukazao da je IFDT s pravom zabrinut zbog neadekvatnog sastava Upravog odbora, što će imati veoma štetne posledice na njegov autonomni rad.

Noam Čomski, inace inostrani član SANU, tako se pridružuje impresivnom broju međunarodnih intelektualaca koji apeluju na državu Srbiju da Institutu za filozofiju i drustvenu teoriju omogući konstituisanje nepristrasnog i kompetentnog Upravnog odbora, kao i transparentnu i adekvatnu proceduru za izbor novog direktora, navode iz Instituta.

Zaposleni na Institutu su nekoliko puta javno podsetili da su zbog svog kritičkog pristupa svim vlastima već više od godinu dana na udaru pojedinih struktura u državi “koje su im nametnule kompromitovanog predsednika Upravnog odbora i nekompetentnog vršioca direktora koji je došao van Instituta”.

Protest zaposlenih na tom institutu izazvalo je imenovanje Upravnog odbora na čijem je čelu Zoran Avramović, koji je '90-ih godina bio nosilac vodećih funkcija u ekstremno desnoj Srpskoj radikalnoj stranci Vojislava Šešelja, a potpisnici ga smatraju odgovornim za uskraćivanje finansijskih sredstava IFDT-u.

Krajem februara naučna saradnica na IFDT-u Gazela Pudar Draško rekla je da je “Institut praktično u vanrednom stanju od marta prošle godine, zato što je Vlada Srbije narušila praksu konsultovanja kolektiva prilikom postavljanja članova upravnog odbora i potom na isti način postavila vršioca dužnosti direktora”.

Pudar Draško, koja je i pomoćnica direktora na IFDT-u, izjavila je agenciji Beta da nije isključena mogućnost da je reč o političkom pritisku, kao i da vlast kritikuje IFDT jer su svojevremeno zaposleni potpisali podršku građanskim protestima u Srbiji.

(Izvor: N1)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR