U fokusu ovog popularnog medija našao se, prvenstveno, progon Srpske pravoslavne crkve i naroda koji se, u danima i mesecima iza nas, otvoreno pobunio protiv diskriminatorskog „Zakona o slobodi veroispovesti“.
– Za razliku od većine zemalja u svetu koje se bore protiv pandemije koronavirusa i njenih štetnih društveno-ekonomskih posledica, najmlađa članica NATO-a, Crna Gora, se suočava sa drugačijim problemima. Ti „problemi“ su, njeni sopstveni građani i vernici SPC. Oni su, kao većinska populacija u CG, ustali protiv diskriminatorskog Zakona, koji je predvidio konfiskaciju imovine SPC i dodjeljivanje iste nekanonskog tzv. CPC, ističe se u tekstu koji potpisuje novinar-istraživač Anastasija Frank.
U tekstu je apostrofiran i loš odnos aktuelnog režima u Crnoj Gori prema istorijskom savezniku Rusiji i susednoj Srbiji, od kojih niti su zatražili pomoć u borbi protiv pandemije, niti su dozvolili uvoz respiratora koje je Republika Srbija ponudila na poklon narodu u Crnoj Gori; dok su, s druge strane, prihvatili „taksi usluge“ NATO-a.
Pomenuto je i sramno hapšenje mitropolita Amfilohija, koji je, u prisustvu Andrija Mandića i nekolicine bliskih prijatelja pokojnika, služio opelo na sahrani istoričara Vladimira Jovićevića.
– Možda je pravi razlog za hapšenje u činjenici da je pokojni Jovićević otac jednog najvećih protivnika Đukanovićeve oligarhije, bivšeg ministra unutrašnjih poslova Andrije Jovićevića, stoji u tekstu.
The Duran je posebnu pažnju posvetio i hapšenju vladike Joanikija i osmorice sveštenika SPC iz Nikšića, nakon što je narod samoinicijativno krenuo u šetnju ulicama Nikšića, obežavajući Dan Svetog Vasilija Ostroškog. Takođe, pomenuta je i tortura crnogorske policije nad mirnim građanima Pljevalja, Nikšića, Podgorice i drugih gradova gdje su organizovani stihijski protesti zbog hapšenja Vladike i sveštenstva, prenosi In4s.
–U Nikšiću je policija napala šesnaestogodišnju devojčicu koja je pošla da potraži brata koji se obreo u nastalom haosu, dok je u Pljevljima sedmorica policajaca brutalno pretukla jednog čoveka, kaže se u tekstu.
Agresivno ponašanje predsednika Mila Đukanovića je dovelo u pitanje nastavak i smisao otpočetih ekspertskih pregovora između predstavnika Vlade Crne Gore i predstavnika SPC.
– Ukratko, kriza u Crnoj Gori je počela sa crkvenim pitanjem, eskalirajući ubrzo u krizu demokratije, jer je Đukanović ignorisao većinsku volju naroda i njihove mirne proteste.
Nadalje, tekst prati i događaje koji su usledili nakon zaoštravanja krize, među kojima posebnu pažnju obraća na uspostavljanje komunikacije između predstavnika Srba iz Crne Gore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je obećao pomoć Srbima i SPC u narednom periodu, ističući da se sa Srbima iz Crne Gore neće moći postupiti kao sa Srbima iz Hrvatske koji su raseljeni u masovnom egzodusu 1995.
Takođe, predviđena je i ekonomska kriza u Crnoj Gori.– Crna Gora ima dva osnovna izvora prihoda: legalni – turizam i nelegalni – krijumčarenje droge. Sa novcem od droge se finansira vladajuća garnitura. Imajući u vidu da je turistička sezona pred kolapsom zbog pandemije i unutrašnje nestabilnosti, nedavna zaplena pola tone kokaina na crnogorskom brodu u Hamburgu, govori nam da se u Crnoj Gori nešto dešava, ističe The Duran.Tu analizu trenutne situacije u Crnoj Gori možete videti OVDE