Glas Javnosti

POSAO IM CVETA: Migranti za prelazak iz Crne Gore u Italiju plaćaju i do 5.000 evra, krijumčari zaradili oko DVA MILIONA

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Od 2015. godine balkanska ruta postala je ključni migracioni kanal u Zapadnu Evropu.

Iako su u početku mnogi migranti mogli proći uz nekoliko graničnih ograničenja unutar regiona, povećana pažnja na granicama, uključujući izgradnju graničnih ograda i zaštitne mere protiv kovid-19, stvorila je unosno tržište za krijumčarenje migranata. Crna Gora i zemlje zapadnog Balkana jedno su od vrlo bitnih i čestih odredišta za migrante, ali i ruta koja je jedan korak bliže ostvarenju njihovog cilja. 

Prema ovogodišnjoj analaizi Globalne inicijative protiv transnacionalnog kriminala, usluge krijumčarenja ljudi se takođe nude unutar Zapadnog Balkana, posebno na severu na granicama sa EU. Tamo se usluge krijumčarenja obično nude na određenim "prigušnicama", kao što je Unsko-sanski kanton u Bosni i Hercegovini (prelaz u Hrvatsku) ili severna granica Srbije (prelaz u Mađarsku i Rumuniju), koje je posebno teško proći.


- Nedavni izveštaj GI-TOC-a procenjuje da se samo u 2020. godini vrednost tržišta krijumčarenja migranata kretala između 7 i 10,5 miliona evra za prelaz iz Bosne i Hercegovine u EU i između 8,5 i 10,5 miliona evra između Srbije i Mađarske i Rumunije. Kada se istražuje krijumčarenje migranata duž balkanske rute, Crnoj Gori se obično posvećuje malo pažnje. Iako Zapadna migrantska ruta prolazi direktno kroz državu, postoje samo dva centra prihvata migranata (u Božaju i Spužu), a intervjuisani migranti izjavili su da nastoje da se što brže kreću prema severu. Prema podacima UNHCR-u, u Crnoj Gori je u novembru 2020. godine bilo prisutno 2.898 migranata - navode iz Globalne inicijative.

Migranti obično ulaze u Crnu Goru na jugu iz Albanije i često se kreću direktno prema Pljevljima uz pomoć krijumčara ili u autonomnim grupama. To može uključivati vožnju autobusom od Božaja do Podgorice, taksi putovanja od Podgorice do Pljevlja ili slične opcije.


Odatle nastavljaju u Bosnu i Hercegovinu ili Srbiju. U zavisnosti od potrebne usluge krijumčarenja i sofisticiranosti (i pretpostavljenoj stopi uspešnosti) krijumčarske mreže, ovaj deo putovanja može koštati između 150 i 5.000 evra po osobi. Prelaz Jadrana iz Crne Gore direktno u Italiju brodom znatno je skuplji. Ukupno tržište krijumčarenja migranata za Crnu Goru procenjeno je na oko 2 miliona evra u 2020. godini.

- Za razliku od 2015. godine, nedavni intervjui pokazuju da migranti više ne nose velike količine novca zbog straha od pljačke. Oni plaćaju krijumčarima sredstvima koja šalju ili povlače iz mehanizama za brzi prenos novca nakon što stignu na dogovoreno odredište. Niske stope otkrivanja i krivičnog progona podstiču učešće običnih građana u poslovima krijumčarenja, što dodatno narušava lokalnu ekonomiju - navode iz Globalne inicijative.

BONUS VIDEO: Kako nas varaju trgovci - lažna sniženja, sumnjivi pokloni, reklamacije kao nemoguća misija




SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR