Glas Javnosti

Ni manje partije, ni više afera: Sva nedela Socijaldemokrata

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Teško da je u istoriji modernog parlamentarizma na brdovitom Balkanu moguće pronaći partiju koja je u relativno kratkom roku uspela da bude umešana u više afera od Socijaldemokrata (SD), privezak-partije vladajuće crnogorske Demokratske partije socijalista (DPS).

Tako je ova stranka na čelu sa predsednikom Skupštine Crne Gore Ivanom Brajovićem, osnovana u julu 2015. godine od bivših kadrova Socijaldemokratske partije (SDP) koji su podržali Brajovića nakon neuspelog pokušaja preuzimanja SDP od Ranka Krivokapića, za kratko vreme svog postojanja stekla titulu apsolutnog šampiona korupcije. Ovde ćemo se ukratko, hronološkim redosledom, podsetiti afera u koje su do sada bili umešani istaknuti funkcioneri SD, pre svih sam Brajović, uključujući i period do osnivanja pomenute stranke.

Krenimo najpre od afere “Limenka”. Reč je o slučaju zakupa zemljišta u širem centru Podgorice, površine preko 7,5 hiljada m2, na kojem se nalazi zgrada Područne jedinice crnogorskog Ministarstva unutrašnjih poslova (PJ MUP), tzv. Limenka, za šta je rođeni brat apsolutnog gospodara Crne Gore Mila Đukanovića i većinski vlasnik “Prve banke”, Aco Đukanović, 2008. godine crnogorskoj državi isplatio 3 miliona i 300 hiljada evra. Sa svoje strane, crnogorske vlasti su preuzele obavezu da uklone pomenuti objekat i zemljište predaju Đukanoviću. Međutim, pošto navedeno nije realizovano, Đukanović je 2012. godine tužio crnogorsku Vladu sa zahtevom da mu na ime odštete bude isplaćeno 6 miliona evra, da bi Vrhovni sud presudio da Đukanoviću bude isplaćeno čak 10,5 miliona evra!

Iako je ugovor o zakupu sa Đukanovićem potpisao tadašnji (i sadašnji) direktor Uprave policije (UP) Veselin Veljović, pri čemu UP u tom trenutku nije bila pod neposrednom ingerencijom MUP-a, u toku Brajovićevog mandata na čelu pomenutog Ministarstva, koji je trajao od juna 2009. do decembra 2012. godine, UP je vraćena u njegov sastav, te je MUP, a samim tim i Brajović, postao najodgovorniji za rešavanje slučaja “Limenka”. Međutim, Brajović do kraja svog mandata nije učinio ništa po pitanju iseljenja i uklanjanja pomenutog objekta, što ga čini direktno odgovornim za ishod ove afere, odnosno presudu Vrhovnog suda.

Brajović je resor unutrašnjih poslova zamenio Ministarstvom saobraćaja i pomorstva, na čijem čelu je bio i u oktobru 2014. godine, kada je sa kineskom stranom potpisan ugovor o izgradnji autoputa “Bar – Boljare”, jedan od najvećih i najskupljih infrastrukturnih projekata u istoriji Crne Gore. Na ovoj funkciji, Brajović je bio najodgovorniji za pojavu dodatnih troškova u iznosu od više desetina miliona evra koji su morali da budu isplaćeni iz crnogorskog budžeta, a koji su nastali gradnjom petlje “Smokovac”, čija izgradnja nije bila predviđena prvobitnim projektom autoputa. Ova afera je poznata pod nazivom “Petlja”, a crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je nedavno formiralo predmet u vezi sa ovim slučajem.

Afera “Ramada” je aktuelizovana u junu 2016. godine, kada je tadašnji šef Kluba samostalnih poslanika u crnogorskoj Skupštini Mladen Bojanić obelodanio da je Direkcija za železnice iz svog budžeta platila organizaciju Konvencije SD, održane u julu 2015. godine u podgoričkom hotelu “Ramada”. Zbog ove afere pravosnažno je na tri meseca zatvora (dve godine uslovno) osuđen tadašnji direktor pomenute Direkcije Nebojša Obradović.

Brajović je tokom 2018. godine bio umešan u aferu “Depozit Aerodroma”, kada je sa vlasnikom “Atlas grupe” Duškom Kneževićem dogovorio produženje depozita u iznosu od 3 miliona evra koji su u Kneževićevoj “Atlas banci” držali Aerodromi Crne Gore na čijem čelu je kadar SD Danilo Orlandić, uprkos zahtevu Orlandića da predmetna sredstva budu vraćena na račun Aerodroma. Inače, Knežević je u više navrata označio Brajovića kao jednog od političara koje je lično finansirao kako bi firme iz sastava “Atlas grupe” mogle nesmetano da posluju, ističući i da mu je otpisao dug od najmanje 50 hiljada evra na rivolving kartici u “Atlas banci”, dok je drugi deo duga, u visini od preko 100 hiljada evra, Brajović isplatio zahvaljujući prodaji zemljišta u okolini Danilovgrada po ceni 10 puta većoj od tržišne. Navode o pomenutom otpisu duga i prodaji zemljišta u proteklom periodu proveravalo je SDT.

U novijem periodu, javnost je o nepočinstvima funkcionera SD upoznata prevashodno preko slučaja ministra zdravlja Kenana Hrapovića, čija ćerka i samozvana “Instagram” zvezda Selma, u trenutku dok se Crna Gora suočava sa gotovo nekontrolisanim razbuktavanjem epidemije koronavirusa, na svom profilu objavljuje fotografije sa mnogobrojnih egzotičnih destinacija, na kojima najupečatljiviji detalj predstavljaju njene luksuzne torbice. I to možda ne bi bio toliki skandal da nije reč o 10 torbica ukupne vrednosti preko 32 hiljade evra, dok njeni roditelji prijavljuju godišnje prihode u iznosu od “samo” 24 hiljade evra. I dok, što je neuporedivo važnije, veliki broj građana Crne Gore razmišlja kako da preživi predstojeću jesen i zimu, nakon što je Vlada DPS, SD i manjinskih stranaka odlučila da ionako ozbiljno ugroženu turističku sezonu definitivno prepusti propasti.

Imajući sve ovo u vidu, poštenim i slobodoljubivim građanima Crne Gore ne preostaje ništa drugo nego da se postaraju da na predstojećim izborima 30. avgusta SD ne pređu cenzus i nastave da, poput vampira, isisavaju novac iz crnogorskog budžeta. I da se istovremeno nadaju da će Brajović i njegovo kleptokratsko okruženje ubrzo biti izvedeni pred lice pravde, koje su, kako se da videti, do sada više nego uspešno izbegavali.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR