Glas Javnosti

IFIMES: Đukanović je pretnja demokratiji i stabilnosti Zapadnog Balkana, iskoristio pandemiju za otimačinu imovine SPC

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

U poslednjem izveštaju „Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)„, sa sedištem u Ljubljani, analizirana je i aktuelna situacija u Crnoj Gori.

IFIMES je istakao da je aktuelna vlast u Crnoj Gori obmanula domaću i međunarodnu javnost informacijom da je suzbijena pandemija koronavirusa, imajući u vidu da se najrazvijenije svetske države, uprkos daleko razvijenijim ekonomskim i zdravstvenim potencijalima, i dalje aktivno bore protiv pandemije.

„Ostat će zabeleženo, da su crnogorske vlasti dugo vremena prikrivale i danas prikrivaju broj obolelih, ali i da su pokušali zvanično od NATO-a, da prevarantski isposluju i iskamče medicinsku opremu (koju Crna Gora nije dobila) sa kojom su opremljene najveće svjetske bolnice, opremu vrednu desetine miliona dolara. Predsednik Crne Gore Milo Đukanović (DPS) je ovih dana olako objavio, da je Crna Gora „pobijedila Koronu“, što je izazvalo zgražavanje, nevericu ali i podsmeh u zapadnim diplomatskim krugovima„, stoji u analizi IFIMES-a.
Oni su istakli da je Đukanović nastojao da iskoristi aktuelnu pandemiju i članstvo u NATO-u, kako bi oteo imovinu SPC u Crnoj Gori.
„U vreme pandemije Kovid-19 Milo Đukanović je pokrenuo i oduzimanje imovine Mitropolije Crnogorsko-Primorske Srpske pravoslavne crkve (MCP-SPC) u Crnoj Gori te hapšenja, prvo mitropolita Amfilohija, a kasnije i vladike Joanikija, pokušavajući da iskoristi članstvo u NATO-u i pandemiju Kovid-19, da tiho, mimo domaćih i međunarodnih pravnih normi i pod krinkom pandemije izvrši oduzimanje crkvene imovine, te je na taj način ponovo doveo u fokus Zapadni Balkan i aktualizirao mogućnost destabilizacije regiona i izbijanja novih sukoba.“

Nadalje, iz IFIMES-a upozoravaju i na subverzivno delovanje ANB-a, koji postupa po direktivama Đukanovića.

„Posebno je aktivirao svoju Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB), koja je dobila zadatak, da na međunarodnom nivou obmanjuje javnost, šalje u obaveštajnu razmenu lažne i producirane informacije, organizuje internacionalne skupove i peticije podrške za Đukanovića i njegov režim i da u sadejstvu sa Ministarstvom spoljnjih poslova Crne Gore diskredituje pojedine države i pojedince, koji nisu hteli biti „pogonsko gorivo“ za podršku višedecenijskom političko-kriminalnom režimu Mila Đukanovića“, stoji u izveštaju IFIMES-a.

Takođe, u izveštaju je Đukanoviću spočitana i uloga tokom ratova 1990-ih, zbog čega je, kako se navodi, u međunarodnim krugovima poneo nadimak „neosuđeni ratni zločinac“, te da je, kao takav, „mrlja“ NATO-a, čega su svesni i u samoj Alijansi.
IFIMES je upozorio da je Đukanović pretnja demokratiji i stabilnosti Zapadnog Balkana.

„Analitičari smatraju, da vodeće zemlje u međunarodnoj zajednici moraju se ozbiljno pozabaviti Milom Đukanovićem i Crnom Gorom, jer postojeći politički konflikt i antagonizmi prisutni u crnogorskom društvu neće se moći anulirati bez međunarodnog posredovanja, formiranja tranzicijske vlade i odlaska sa vlasti Mila Đukanovića te provođenja po prvi put slobodnih, poštenih i demokratskih izbora u Crnoj Gori. Iako režim Mila Đukanovića često naglašava, da je Crna Gora multietnička država, ključne funkcije u državi kao što su predsednik države, parlamenta, vlade, predsednik Ustavnog suda, predsednik Vrhovnog suda, glavni tužilac, direktor policije su u rukama isključivo etničkih Crnogoraca. Analitičari smatraju, da ukoliko Zapad želi istinsku demokratizaciju i prosperitet Zapadnog Balkana, ključan iskorak, koji se mora napraviti je osigurati odlazak 31-godišnjeg režima Mila Đukanovića, jer Zapad sa hipotekom Đukanovića nema nikakvog kredibiliteta za sprovođenje demokratizacije Zapadnog Balkana i pokretanje pozitivnih pomaka u toj regiji, koja poprilično zaostaje za modernim evropskim tokovima i trendovima“, zaključuje se u izvještaju „Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)“, koji ima specijalni savetodavni status pri Ekonomsko-socijalnom vijeću ECOSOC/UN, New York, od 2018. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR