Iz OEBS-a ukazuju na krucijalnu ulogu medija u borbi protiv širenja lažnih vesti.Apeluju da se novinarima dopusti da rade bez straha i da se podrže medijske kuće koje su tokom pandemije kovida 19 zapale u finansijske poteškoće. Sloboda medija je pravo, ne samo novinara, već i svakog od nas, poručuju iz EU i ističu da je danas više nego ikada sloboda medija temelj demokratskih društava koja mogu da napreduju samo ako građani imaju pristup pouzdanim informacijama. Većina crnogorskih medija Sjetski dan slobode medija dočekuje sa neizvješnošću, i velikim finansijskim problemima.
Dr Momčilo Vuksanović je kazao da srpski mediji ovaj dan dočekuju u izuzetno teškim uslovima jer državne istitucije imaju maćehinski odnos prema njima. Interesenato je da problem srpskih medija, ističe Vuksanović, ne pominju ni domaće državne istitucije, ni instance EU, kao ni crnogorski mediji, verovatno plašeći se konkurencije. Vuksanović je naglasio da srpske medije u Crnoj Gori ne kontrolišu ni vlast ni opozicija, niti bilo koji drugi centri moći regiona, jer srpski mediji u svom 10-togodišnjem postojanju nemaju nijednu primedbu na sadržaje koje emituju, te da je prepoznato da su to mediji koji nikad ne plasiraju neproverene i poluistinite informacije, pa možda baš zbog toga, gotovo da svi koji prate i kontroišu medije u Crnoj Gori žele da srpski mediji nestanu. Interesantno je da državni organi Crne Gore koji su kroz svoje fondacije na incijativu Srpskog nacionalnog saveta formirali srpske medije sada žele da te iste medije ugase, ne dozvoljavajući da srpske organzacije dobiju ravnopravan tretman sa organicacijama daleko manjih drugih nacionalnih zajednica. Vuksanović ističe da postoji realna mogućnost da srpski narod u Crnoj Gori ostane bez svojih medija koji na korektan i profesionalan način brani stečena prava i identitet srpskog naroda u Crnoj Gori. Nadamo se da će ova godina doneti drugačiji odnos prema srpskim medijima, da će se država, i državni organi založiti za bolji položaj srpskih medija, zaključio je Vuksanović.
Na Svetski dan slobode medija, oglasio se i novinar i književnik Branislav Otašević,predsednik izdavačkog saveta časopisa"Glas Holmije";,koji izlazi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu u Beranama od juna 2012.godine.
-Mi u izdavačkom savetu časopisa";Glas Holmije" ;,obeležavamo danas svetski dan slobode medija, jer nam je sloboda najveći ideal, bez nje nema slobodnog čoveka. Nigde nije kao u Crnoj Gori na delu napad na novinarsku profesiju. Kada se novinari hapse, jer su se drznuli da iznose istinu i da profesionalno rade svoj novinarski posao. Crnogorska vlast i mediji pod njenom kontrolom kvalifikuju sve one kao izdajnike i protivnike njene samostalnosti, koji se drznu da budu profesionalci i koji je kritikuju. -ističe Otašević.
Pogotovu su u Crnoj Gori ugroženi oni mediji kao što je naš časopis Glas Holmije koji se već osam godina bori za istinu o Srpskom narodu u Crnoj Gori.
Izdavački savet časopis Glas Holmije ;podržava svakog pojedinačnog novinara i novinarku da potpuno, istinito i blagovremeno obavlja svoj posao, u interesu javnosti i obavezuje da će nam i u daljem radu sloboda biti iznad svega.
Borićemo se svim demokratskim sredstvima da budemo slobodan i nepristrasan medij, koji će biti na usluzi svim građanima a pogotovu Srbima u Crnoj Gori.-zaključuje Otašević.
Ovom prilikom svim novinarkama i novinarima u Crnoj Gori,koji hrabro istrajavaju u profesionalnom obavljanju svoga posla, čestitamo Svetski dan slobode medija.-ističe se u poruci Branislava Otaševića, predsednika izdavačkog saveta časopisa "Glas Holmije" iz Berana.
Goran Kiković