Glas Javnosti

Najavljeno MENJANJE ZAKONA o lokalnoj upravi i samoupravi GOLA SILA VLASTI I vređanje inteligencije građana. MOGUĆE UJEDINJENJE OPOZICIJE!

Bosna i Hercegovina
Autor: Glas javnosti

Predsednik Srpske demokratske stranke Mirko Šarović za "Glas javnosti" govori o najvljenim izmenama i dopunama Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi u republici Srpskoj, kojim bi, kako opozicija tvrdi došlo do potpunog razvlašćenja gradonačelnika izabranih na lokalnim izborima.

 Lokalni izbori održani u Bosni i Hercegovini, 15. novembra  doneli su promene , a stranka Milorada Dodika Savez nezavisnih socijaldemokrata, posle dvodecenijske apsolutne vlasti, izgubila je neformalnu prestonicu RS -Banja Luku. 

Vlast je najavila izmenu Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi, a promenama bi se razvlastili gradonačelnici i načelnici izabrani neposredno na izborima. Izvesno je da vladajući režim ima većinu za donošenje takvog zakona. Šta bi to konkretno značilo u praksi za gradonačelnike izabrane na poslednjim izborima?

U praksi to bi značilo dalje raščlanjivanje lokalne samoupraave i nastavak centralizacije Republike Srpske, finansijske i svake druge, što kao posledicu neminovno ima dalje siromašenje mnogih gradiova i opština u Srpskoj jer centralna vlast ne razumije njihove brige, potrebe i prioritete. Ovakvi potezi neminovno nameću mišljenje šire javnosti da vlast time kažnjava volju građana i bukvalno im se sveti za njihovu slobodu mišljenja izraženu na izborima. Za same gradonačelnike i načelnike izabrane na lokalnim izborima najavljene izmene zakona u praksi značile bi i da neće moći ostvariti svoje predizborne programe, koje su obećali građanima, usled promene uslova što u najgorem scenariju može dovesti i do izlaska građana na ulice.

Najavljeno je uvođenje gradskog menadžera, koga biraju gradske skupštine u kojima većinu ima vladajuća koalicija. Da li vlast na taj način pokazuje svoju superiornost i stavlja opoziciji koja je ostvarila uspeh na izborima do znanja da im i dalje ne mogu ništa, ako su u stanju da razvlaste gradonačelnike i načelnike?

Uvođenje gradskog menadžera koju vlast najavljuje nije neka velika novost, ali ako to vlast želi, onda se takve stvari radi samih građana pripremaju i uvode prie izbora. To je pošteno prema vlastitim građanima i to je jedino ispravno i demokratski. U suprotnom, ona vlast koja to radi odmah nakon izbora kao u ovom slučaju režim u Srpskoj, onda se to može nazvati samo golom silom, podcijenjivanjem građana i njihove inteligencije.

Opozicija je najavila da će pozvati građane na proteste ako dođe do usvajanja ovakvog zakona. Hoćete li imati dovoljan broj građana koji bi bio kritična masa da se izvrši pritisak na vlast da odustane od donošenja izmena najavljenog zakona?

Neizvesno je da li će vlast narednih dana zaista preći tu ivicu i posegnuti za tim zakonom bez obzira na većinu koju ima. Ukoliko se obistine ove najave onda ne bi bilo iznenađenje da se kao posledica čuje i glas samih građana čija bi izborna volja bila direktno ugrožena. Tu reakaciju, posebno u Banja Luci i Bijeljini, kao najvećim gradovima, niko, pa ni vlast, ne bi trebala podceniti.

Kako komentarišete Dodikove pretnje i ucene građanima zbog podrške koju su na lokalnim izborima dali opozicionim kandidatima?

Takve, po svim elementima nezakonite pretnje, uobičajeni Dodikov rečnik već godinama i za to dosad nikada nije bio kažnjen, na bilo koji način za to. Čini mi se da se ambijent i okolnosti menjaju i da će za takvu politiku SNSD-a u kojoj su građane i glasače smatrali samo za jedno obično stado, biti sve manje aplauza a sve više kritika i sankcija.

Da li bi to što je izgubio Banja Luku i što je SDS dobio Bijeljinu početak sloma Dodikove vlasti u RS?

Ako to mogu na ovaj način definisati - to je početak nečega što se oseća u vazduhu i snaga te nove energije se još procijenjuje. Ta nova klima vidi se sada već golim okom. Stvara se kritična masa, posebno u Banja Luci, gde su građani pobedili tu ukorijenjenu ravnodušnost i nije im više svejedno šta se dešava oko njih. Oni pokazuju da žele da budu ravnopravni građani, sa jednakim šansama za sve. Na vlast gledaju kao režim koju Srpsku ne vodi u pravom smeru i taj kritični pogled ima potencijal da sve više jača i da se artikuliše u određenom smeru.

Postoji li mogućnost da se opozicija RS ujedini pred naredne parlamentarne izbore? Kakav je stav SDS i postoje li stranke u opoziciji s kojima ne biste prihvatili saradnju?

Da, mogućnost za tako nešto postoji i taj proces se već dešava. Realno je da se on i nastavi a nepoželjnih partnera u opoziciji nema jer su ciljevi - zajednički.

(Glas javnosti)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR