Glas Javnosti

Dve vrste aplikacija za praćenje kontakata, da li će međusobno "sarađivati"?

Korona virus
Autor: Glas javnosti

Zemlje širom sveta razvijaju aplikacije za pametne telefone kako bi ograničile širenje korona virusa i ublažile mere izolacije.

Ove aplikacije prikupljaju informacije koje treba da upozore ljude da li postoji rizik od širenja zaraze i da li treba da se izoluju. Poslednjih nedelja svet se podelio između dve različite vrste aplikacija - centralizovane i decentralizovane verzije, piše Bi-Bi-Si.

Obe vrste koriste Blutut signale za evidentiranje kada su vlasnici pametnih telefona blizu jedni drugima, tako da ako neko razvije simptome Covid-19, drugi korisnici mogu dobiti upozorenje da su bili izloženi riziku.

Prema centralizovanom modelu, prikupljeni anonimni podaci prenose se na udaljeni server gde se, ukoliko neko počne da razvija simptome Covid-19, uspostavljaju podudaranja sa drugim kontaktima.

Nasuprot tome, decentralizovani model pruža korisnicima veću kontrolu nad informacijama, čuvajući ih na telefonu, gde se uočavaju podudaranja sa ljudima koji su možda zarazili virusom. Ovo je model koji promovišu Gugl, Epl i međunarodni konzorcijum.

Obe strane imaju svoje zagovornike.

Pristalice centralizovanog modela kažu da on vlastima može da pruži više uvida u širenje virusa i uspešnost aplikacije. Pristalice decentralizovanog pristupa kažu da korisnicima nudi veći stepen privatnosti, ne dozvoljavajući da hakeri ili država sami otkrivaju njihove društvene kontakte.

Zapravo, u ovoj fazi obe verzije su nepotvrđene. Južna Koreja, koja se smatra jednom od najuspešnijih zemalja u borbi protiv Covid-19, uspela je to bez aplikacije za praćenje kontakata. Međutim, ona koristi druge metode nadzora koje mnogi smatraju invazivnim.

Centralizovani pristup bio je pionirski. Među prvim aplikacijama bila je TraceTogether korišćena u Singapuru. Na osnovu nje razvijene su aprikacije CovidSafe, koja se koristi u Australiji i CoronaApp, u Kolumbiji. Francuska razmatra pokretanje svoju aplikaciju StopCovid.

Norveška je već usvojila centralizovani dizajn za svoju aplikaciju Smittestopp, a sličan pristup za praćenje koristi indijska aplikacija Aaroia Setu.

Centralizovanu aplikaciju koristi i Velika Britanija.

Epl i Gugl rade na svojoj aplikaciji, poznatoj kao API, i mnoge države naginju ovom sistemu. Među njima su Nemačka, Poljska, Italija, Švajcarska, Austrija, Letonija, Estonija, Finska, Irska, Kanada… Luksemburški poslanici uskoro će glasati o decentralizovanom pristupu, a očekuje se i da će Grčka zauzeti sličan stav.

Zašto je sve ovo važno? Moguće je da će se pojaviti problem u komunikaciji između dve različite vrste sistema.

"Osnovni razlog je taj što centralizovani sistemi traže da otpremite ljude koje ste videli, a decentralizovanim sistemima nisu potrebni ti podaci, tako da oni ne funkcionišu dobro zajedno", objašnjava dr Majkl Vile iz grupe DP3T, koja podržava sličan sistem kao Epl i Gugl i poručuje:

"Dakle, ako vidite aplikacije kao važne za smanjene mera izolacije, tada uklanjate mogućnost da se virus prati kako prelazi granice, a virusi ne poštuju granice".

(Izvor Tanjug)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR