Glas Javnosti

KO JE LJUBIŠA BUHA ČUME: Od šefa SURČINSKOG KLANA do prvog SVEDOKA SARADNIKA

Hronika
Autor: Glas Javnosti

Lubiša Buha, javnosti poznatiji kao Čume, u žižu javnosti dospeo je telefonskim uključenjem kojim se javio televiziji B92, kada je naveo da je spreman da svedoči za sve zločine koje su počinili ljudi u vrhu tadašnje kriminalne lestvice- Čume je tako postao prvi pravi svedok-saradnik.

„Zemunski klan“- od svog osnivanja pa sve do 2000. godine Dušan Spasojević, zvani Šiptar, vedrio je i oblačio beogradskim podzemljem, bar se tako činilo. On je svoje saradnike upoznavao sa članovima drugih kriminalnih grupa, dovodio nove ljude iz drugih gradova i gradio svoju imperiju.

Pojavom Milorada Ulemeka Legije i Učvršćivanjem prijateljstva između Spasojevića i njega, dolazimo do Ljubiše Buhe. Čume je do tada bio „mozak“ ekipe, ali ovim prijateljstvom postaje suvišan, što momcima sa beogradskog asfalta znači samo jedno.

Prvi svedok-saradnik u istoriji srpskog pravosuđa, Čume, je prema svim policijskim saznanjima, nesumnjivo bio prava odskočna daska Spasojevićeve družine.

-Postojao je samo jedan mafijaški bos, a to svakako do 2000. nije bio Spasojević. Postojao je samo jedan važan kriminalni centar- ne Zemun nego Surčin. Postojao je samo jedan čovek koji je povezivao kriminalce, privrednike, policajce, sudije i političare- Čume. To su znali svi u ovoj zemlji, ali su se pravili blesavi-govorili su o Čumetu.

Svojim podređenima Spasojević je određivao zaduženja na dnevnom nivou, praktično su imali radno vreme, a između ostalog im je zabranjivao da odlaze s porodicom na more, da najbližima poklanjaju skupe poklone, neprestano ih je nadzirao, kontrolisao kontakte, međusobno ih svađao, pretio im, surovo ih kažnjavao.

Prema svedočenju članova klana, od 1996. godine Spasojević je s najbližim članovima bande svakodnevno dolazio u Čumetovu "Kotobanju" u Surčinu. Tokom vremena Spasojević je preuzeo sve kriminalne kontakte koje je Čume imao i zadržao ih za sebe.

Neposredno pred objavljivanje međusobnog rata krajem 2002, Spasojević je od Buhe već preoteo i veze u pravosuđu, policiji i politici. Krijući se u Slovačkoj posle pokušaja Legije i Spasojevića da ga likvidiraju, Čume, u neverici zbog svega što mu se događa, pred policajcima kojima daje iskaz često ponavlja:

-Ja sam njima sve učinio, sve sam im obezbedio, sve sam im u životu dao. Da se okrenu protiv mene?!

Bila je to Čumetova rečenica koja je verovarno bila i okidač za kobno uključenje u televizijski program i dve što je dalje pratilo njegova svedočenja.

U tom uključenju spominje se i poternica koja je raspisana za njegovom ženom Ljiljom Buhom, iako je nastojao da je zaštiti, nije mu bilo uzvraćeno istom merom.

Podsetimo, pre nego što je progovorio, u medijima preko pisama se u javnosti pojavila i Ljilja Buha, istaknuti član zemunskog klana. Ona je njega optužila da je pokušao da je ubije (zbog toga podnela krivičnu prijavu), da je vodeći mafijaš i narkodiler na Balkanu, da je ubio mnogo svojih neprijatelja.

Ali, Čume je tvrdio da Ljilju drže u zatvoru u Šilerovoj ulici i da su joj Šiptar i Kum naredili da tako piše. Međutim, tokom „Sablje“ je utvrđeno da nije bila zatočena, već da je i te kako pomagala zemunskom klanu.

Početkom 2003. policija upada u Tržni centar „Kotobanja“ u Surčinu, sedištu Buhinog klana. Policija u lokalima, čiji su vlasnici 12 osoba, među njima i Buha, pronalazi drogu, oružje i sistem interne televizije. Posle ovog upada, Ljubiša Buha javno progovara o zločinima Zemunaca i kriminalnim aktivnostima u beogradskom podzemlju. Pokušao je preko medija da se oglasi sa svojom verzijom istine.

Buha je imao sve uslove da dobije status zaštićenog svedoka, jer je veoma značajan i njegova uloga u razotkrivanju zlodela Zemunaca.

Lideri zemunskog klana Milorad Luković-Legija, Dušan Spasojević-Šiptar i Mile Luković-Kum, kada su čuli da je Buha zaštićeni svedok, raspisali su za njim poternicu u kriminalnim krugovima. Za živog ili mrtvog Čumeta su nudili 1.000.000, a na međunarodnoj poternici Surčinac je vredeo 5.000.000 evra.

Ali, ova akcija Zemunaca nije uspela, pa su Čumeta pokušali da diskredituju na sve načine. Lansirali su priče o njegovim kriminalnim aferama, a čak su govorili da ide u Hag da svedoči protiv Legije.

Nakon svega, Čume je označen kao „cinkaroš“, a to i nije najgora titula koja mu je dodeljena. Ipak, od onoga što beogradsko podzemlje pamti ostaje mnogo više od toga.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR